چرا باید درباره مدیریت سرور هاست بدانیم؟

مدیریت سرور هاست

چرا باید درباره مدیریت سرور هاست بدانیم؟

 

پیش از آنکه به مدیریت سرور هاست بپردازیم لازم است آگاهی لازم را درباره سرورها کسب کنیم؛ از گذشته تا به امروز، همواره حافظه جزء اصلی ترین اجزای کامپیوترها بوده است. همزمان با پیشرفت تکنولوژی، دانشمندان با طراحی و افزودن قابلیت های جدید به رایانه ها، به رفع نیازهای بشریت پرداختند و نیاز کمپانی های بزرگ و دیگر مراکز در زمینه حفاظت از اطلاعات ارزشمند نیز از این قاعده مستثنا نبود. از این رو سرورها به وجود آمدند تا امنیت را در زمینه حفاظت از اطلاعات به حداکثر برسانند.

 

 مدیریت سرور هاست چیست؟

وب سایت ها برای فعالیت خود نیازمند وب سرور هستند.  مدیریت سرور هاست به وب ها این امکان را می دهد که فایل های موجود با زبان PHP را ترجمه، پردازش و اجرا کنند. فرایند یاد شده توسط سرور هاست در چهار مرحله اصلی انجام می شود:

  1. مرحله اول دسترسی به هاست (کامپیوتر) می باشد که لازمه آن وجود اینترنت است. همچنین در صورتی که کامپیوتر مورد نظر IP دار باشد، دسترسی به DNS نیز یکی دیگر از ملزومات می باشد.
  2. در مرحله دوم درخواست از سرور DNS توسط کاربر صورت می گیرد.
  3. سرور مورد نظر به ترجمه فایل ها می پردازد.
  4. نتیجه درخواست توسط سرور نمایش داده می شود.
مدیریت سرور هاست
PHP یکی از زبان های متداول برنامه نویسی است که در زمینه WordPress استفاده می شود.

مدیریت سرور هاست به چه عواملی بستگی دارد؟

به طور کلی سرور هاست با توجه به سیستم عامل، منابع و کاربردشان به ۳ نوع تقسیم می شوند که هر

نوع می تواند توسط مدیریت سرور هاست خارجی و یا داخلی پشتیبانی شود.

  1. سرور هاست اختصاصی : این نوع بیشتر توسط کمپانی ها و مراکز بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و لازم است فرد یا افراد متخصص توسط شرکت، برای پشتیبانی و مدیریت ، استخدام شوند.  استفاده از این نوع سرورهاست به دلیل هزینه های زیاد و کمبود منابع انسانی توصیه نمی شود.
  2. اشتراک سرورهاست شرکتی: این نوع سرور هاست توسط شرکت های ویژه ای ارائه می شود. شما می توانید با پرداخت هزینه ای معین، بسته به نیاز خود سرویس مشخصی از این نوع شرکت ها خریداری کنید و پشتیبانی از آن را به افراد متخصص همان شرکت واگذار کنید. از نظر کاهش هزینه های مربوط به امنیت اطلاعات و حفاظت IT این نوع سرور هاست مخاطبان بیشتری دارد.
  3. سرور هاست مجازی: نحوه پشتیبانی از سرور همانند نوع اشتراکی می باشد اما کلاه برداری و سو استفاده در این نوع سرویس می تواند برای مخاطبان نگران کننده باشد.
مدیریت سرور هاست
نمای داخلی یک شرکت ارائه کننده سرور اشتراکی

قابلیت های مدیریت سرور هاست

هر سه نوع سرور یاد شده در صورت عملکرد استاندارد، در راستای پشتیبانی از سرور هاست کاربر اعمال مختلفی انجام می دهند که به مهم ترین آنها می پردازیم:

  • مدیریت سرور هاست با «مانیتورینگ و سرویس» کوچک ترین مشکلات سرور را در کوتاه ترین زمان ممکن شناسایی کرده و از تبدیل آن به مشکلات بزرگتر جلوگیری می کند.
  • ممکن است حالت پیش فرضی که برای تجهیزات و نرم افزارها تعیین شده است بهینه نباشد بنابراین با «بهینه سازی» سرور شما به بهترین عملکرد می رسد.
  • «تامین امنیت» به وسیله نصب و اجرای آنتی ویروس ها و آنتی بد افزارها، از مهم ترین اعمال در مدیریت سرور هاست به شمار می آید.

سرورها همیشه روشن و فعال هستند بنابراین مکان نگهداری از آنها  بهتر است مجهز به خنک کننده های قوی، اینترنت پرسرعت و همچنین برق اضطراری باشد. بسیاری از  شرکت های ارائه کننده اشتراک سرویس، مجهز به مکان هایی با شرایط یاد شده (دیتا سنتر) برای نگهداری از سرورهای شما می باشند.

 

کلام آخر

 با توجه به اهمیت حفاظت از اطلاعات، به ویژه اطلاعات ارزشمند شخصی و کاری،مدیریت سرور هاست از اهمیت زیادی برخوردار است؛ همچنین ممکن است در راستای پشتیبانی و مدیریت، استاندارد های مذکور رعایت نشوند و اطلاعات شما در معرض خطر قرار گیرد. با اینکه امن ترین نوع سرور، نوع اشتراکی آن است، شرکت های ارائه کننده در کیفیت اعمال خود عملکرد یکسانی ندارند و مدیریت سرور هاست نیازمند تجربه زیاد می باشد؛ بنابراین لازم است در اعطای این وظیفه نهایت دقت خود را به کار گیرید.

خدمات مرتبط :

مطالب مرتبط:

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =