سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی چیست؟

اگر در دنیای کامپیوتر و تکنولوژی سیر میکنید، حتما شما هم تا به حال عبارت ” سرور مجازی چیست؟ ” را شنیده اید. شاید مشتاق باشید که بدانید این سرور ها در حقیقت چه میکنند، و آیا نسبت به سرور های واقعی مزایایی دارند یا نه؟

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ خود را بیابید.

 • سرور مجازی چیست؟
 • سرور های مجازی چگونه کار میکنند؟
 • مزایای استفاده از این سرور ها
 • معایب استفاده از آنها

سرور مجازی چیست؟

یک سرور مجازی در واقع با استفاده از نرم افزار مجازی سازی، بر روی یک سرور واقعی اجرا میشود. این سرور توسط ارائه دهندگان خدمات ابری، ارائه میشود. به همین خاطر، افراد متعددی میتوانند از مکان های مختلف به یک سرور واحد دسترسی داشته باشند. با این که ممکن است کاربران متعددی از یک سرور استفاده کنند، اما نرم افزار مجازی سازی به هر کدام از آن کاربران، منبعی منحصر به فرد را اختصاص میدهد. بنابراین طوری به نظر میرسد که انگار هر کدام از کاربران سرور مخصوص و جداگانه خود را دارند.

فایده ی استفاده از فناوری مجازی سازی، کاهش هزینه برای کاربران است. از آنجایی که این نوع سرور ها کم هزینه هستند، این روز ها سازمان های زیادی استفاده از سرور میزبان مجازی را انتخاب میکنند.

سرور مجازی

سرورهای مجازی چگونه کار می کنند؟

اگر از سرور های مجازی استفاده کنید، دیگر نیازی نیست که برای هر سرور، کامپیوتر جداگانه ای را در نظر بگیرید. بنابراین استفاده از این نوع سرور ها بسیار به صرفه است. چرا که احتیاجی نیست برای هر کدام از این سرور ها کامپیوتر جداگانه ای خریداری کنید و هزینه های خرید و نگهداری از آن را بپردازید. خبر خوب این است که با وجود هزینه پایین، عملکرد و کارایی این سرور ها چیزی از سرور های واقعی کم ندارد.

با استفاده از فناوری مجازی سازی، یک سرور قدرتمند میتواند به تعداد زیادی سرور مجازی خصوصی تقسیم شود. هر کدام از این سرور های مجازی، منابع منحصر به فرد خود را دارا هستند. به همین علت، به هر کدام از کاربران این امکان را میدهند که سیستم عامل و برنامه های مورد نظر خود را مستقلاَ اجرا کند. در نتیجه سرور های مجازی، با یکدیگر تداخلی نخواهد داشت. میزان حافظه داخلی و منبع هر سرور، بسته به نیاز و درخواست کاربر تعیین میشوند. این سرور ها همچنین از نسخه های پشتیبان برخوردار هستند. بنابراین اگر یک سرور مجازی از کار بیفتد، میتوان سرور دیگری را مورد استفاده قرار داد و اطلاعات سرور قبلی از دست نخواهد رفت.

جوانب مثبت و منفی سرورهای مجازی

مجازی سازی به طور معمول در ابر یا سرورهایی که متعلق به آنها هستند ، نگهداری می شوند و در خارج از سایت قرار دارند. استخدام یک فروشنده میزبانی که خدمات ابری ایمن را ارائه می دهد متداول ترین روش تغییر سازمانها به مجازی سازی است.

مزایای استفاده از سرورهای مجازی

 • هزینه های آن مقرون به صرفه تر است.
 • هزینه نگهداری از آن نیز به نسبت هزینه نگهداری از سرور های واقعی کمتر است.
 • شما به راحتی به متخصصانی دسترسی خواهید داشت که در زمینه نصب، نگهداری و نرم افزار ها شما را راهنمایی میکنند.
 • پتانسیل برای هزینه های پایین تر در تنظیمات و نگهداری.
 • قابلیت ادغام سرورها و افزایش کارایی از این طریق.
 • به این دلیل که کاربران متعددی از یک سرور واحد استفاده میکنند، ردیابی شما ساده نخواهد بود.

مضرات استفاده از سرورهای مجازی

مضرات استفاده از سرورهای مجازی

 • ممکن است درمورد سازگاری نرم افزار با سیستم شما مشکلاتی وجود داشته باشد. در این صورت با یک متخصص مشورت کنید.
 • شما دیگر به طور مستقل در کنترل سرور فیزیکی و برنامه های اجرا شده روی آنها مستقل نیستید.
 • هنگام استفاده از این سرورها، به نسبت زمانی که از سرورهای واقعی استفاده میکنید، استقلال کمتری برای کنترل سرور و برنامه هایی که روی آن اجرا میشوند، خواهید داشت.

خدمات ما:

صدرا آی تی پیشگام در انجام ,آموزش , و ارائه راه حل های تخصصی سخت افزاری و نرم افزاری شماست

یا در شبکه های اجتماعی پیام خود را برایمان ارسال نمایید .

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =