دوربین مداربسته تحت شبکه چیست و چه مزایایی دارد؟

اطلاعاتی که در مورد دوربین مداربسته تحت شبکه لازم است بدانید…

این وسیله یک دوربین دیجیتال است که برای نظارت استفاده می‌شود. دوربین‌ مدار بسته تحت شبکه، جانشین سیستم‌های مداربسته آنالوگ تلویزیون (CCTV) هستند که دهه‌ها به‌طور گسترده مورداستفاده قرارگرفته‌اند، اما به‌جای شبکه اختصاصی، از شبکه IP محلی استفاده می‌کنند که دسترسی به اینترنت را نیز فراهم کرده است.

سازوکار دوربین مداربسته تحت شبکه به این ‌صورت است که فیلم (با صدا یا بدون صدا) از همه دوربین‌ها به‌طور هم‌زمان در یک ضبط کننده ویدئو اختصاصی شبکه (NVR) ضبط می‌شود که یک رایانه با نرم‌افزار مدیریت ضبط فیلم است. سرویس‌های امنیتی همچنین ذخیره‌سازی ابری را به‌عنوان پشتیبان برای ضبط محلی به کار می‌گیرند.

یک یا دو کابل کدام‌یک در دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده می‌شود؟

دوربین‌های Wi Fi از یک کابل برق متصل به پریز برق استفاده می‌کنند. دوربین‌های اترنت به یک کابل اضافی نیاز دارند که به سوئیچ می‌رود. با این‌وجود، برق در دوربین‌های Ethernet (PoE) از سوئیچ PoE برای برق استفاده می‌کند.

یک دوربین شبکه

 

این دوربین Axis Ethernet به یک سوئیچ اترنت (سیم بژ) متصل شده و از یک پریز برق (سیم سیاه) برق می‌گیرد. دوربین‌های Wi Fi و برق از طریق Ethernet (PoE) فقط از یک کابل استفاده می‌کنند.

اجزای اصلی سیستم مداربسته تحت شبکه

دستگاه ضبط کننده ان وی آر  :(nvr)این دستگاه سرور مرکزی سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه هست. وظیفه‌ی اصلی این دستگاه این است که تصاویر را دریافت کرده، ضبط می‌کند و سپس با استفاده از یک نمایشگر، نمایش می‌دهد.در حقیقت این دستگاه قسمت اصلی در سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه است.

دوربین مداربسته تحت شبکه: در واقع  وظیفه‌ی تصویر برداری و تولید تصاویر دیجیتال را بر عهده دارد. این دوربین‌ها با استفاده از کابل شبکه به دستگاه ان وی آر متصل می‌شوند.

هارد دیسک: هارد درون دستگاه ان وی آر نصب می‌شود و وظیفه‌ی اصلی آن ذخیره‌ی تصاویر ضبط شده است. هر چقدر هارد ظرفیت بیشتری  داشته باشد، تصاویر به مدت بیشتری در سرور مرکزی به حالت ذخیره باقی می مانند

منبع تغذیه دوربین‌های مداربسته: منبع تغذیه مقدار ولتاژ برق شهر را به 12 ولت تغییر می دهد که با این کار امکان تغذیه برق دوربین‌ها فراهم می‌شود.

سوییچ شبکه: سوییچ شبکه در واقع نقش انشعاب دهنده‌ی دوربین‌های مداربسته تحت شبکه را بر عهده دارد. سوییچ شبکه برای پیاده‌سازی مجموعه‌ای از دوربین‌های مداربسته که حداقل از دو دوربین یا دوربین‌های بیشتر را شامل می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل شبکه: این کابل برای انتقال اطلاعات تصاویر از دوربین‌های مداربسته تا دستگاه ان وی آر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل برق: این کابل وظیفه‌ی انتقال برق از منبع تغذیه تا دوربین‌های مداربسته را بر عهده دارد. اگر دوربین‌های مداربسته به‌صورت (poe برق در بستر شبکه) باشند، دیگر نیازی به کابل برق نخواهد بود و همان کابل شبکه به غیر از انتقال تصاویر، نقش انتقال برق را نیز بر عهده دارد.

نمای داخلی از دوربین مداربسته تحت شبکه

مزایای دوربین‌های مداربسته تحت شبکه

دوربین مداربسته تحت شبکه برخلاف دوربین‌های آنالوگ که برای انتقال تصویر به کابل‌ها نیاز دارند این اطلاعات را از طریق شبکه اینترنت جابجا می‌کنند.

دوربین مداربسته تحت شبکه  این قابلیت را دارد تا صدای دو طرفه را از طریق شبکه جابجا نمایند. به نوعی این دوربین قابلیت آن‌را دارد تا مانند یک تلفت همراه عمل نماید.(به‌طور مثال مدیر مجموعه می‌تواند از طریق دوربین‌های آی پی با کارکنان ارتباط برقرار کند)

استفاده از شبکه‌های اینترنتی ازجمله وای‌ فای و شبکه‌های موبایلی یکی از ویژگی‌های مهم دوربین مداربسته تحت شبکه است.

هوش مصنوعی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دوربین  مدار بسته تحت شبکه است. این ویژگی در برخی از موارد به کاربر کمک می‌کند تا برخی از فرایندهای شناسایی را به کمک سیستم‌های هوشمند به انجام رساند.

انتقال داده‌ها در دوربین مداربسته تحت شبکه از طریق دستورالعمل‌های WPA یا WPA2, TKIP یا  AES انجام می‌شود که این ویژگی باعث می‌شود تا این دوربین‌ها بتوانند امنیت بسیار خوبی را از طریق شبکه برای کاربران خود فراهم نمایند.

این دوربین‌ها انتقال برق و تصویر را تنها با یک کابل که از تکنولوژی Power over Ethernet  (PoE)  استفاده می‌کند به انجام می‌رساند.

انواعی از این دوربین‌ها و نمای داخلی آن‌ها

 

انواع دوربین مدار بسته تحت شبکه

دام: بیشتر در اماکن سقف دار استفاده می شود، جنس پلاستیکی یا فلزی دارد و کیفیت تصویر آن در حد متوسط است.

بولت: از این دوربین آی پی در فضاهای بیرونی استفاده می شود و لنز آن هم ثابت و هم محرک هستند.

باکس: کیفیت تصویر در این نوع دوربین مداربسته نسبتا خوب است. هم در محیط داخلی قابل استفاده است و هم در محیط های خارجی البته باید در محیط خارجی برای آن کاور تهیه کرد. این دوربین لنز ندارد و با توجه به کاربردی که دارد برای آن لنز تهیه می شود.

مینیاتوری: نوعی دوربین مخفی برای نظارت است و دارای یک لنز می باشد. این دوربین ها قابلیت نصب در محیط های کوچک را دارند.

PTZ:  نام دیگر این دوربین اسپید دام است و برای کنترل از راه دور استفاده می شوند.

این دسته از دوربین‌ های مداربسته تحت شبکه  قابلیت زوم و چرخش دارند و هم‌چنین قابلیت زوم 20X به بالا را دارند و برای محیط هایی مثل چهار راه یا خیابان ساخته شده اند که به نسبت دوربین های دیگر قیمت بالایی دارند.

 

 

 

خدمات ما :

 

مقالات مرتبط :

 

 

 

اینستاگرام شرکت مهندسی ره پویان شبکه صدر

 

 

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + نه =