خدمات شبکه کامپیوتر چیست ؟

خدمات شبکه کامپیوتر چیست؟

یکی از زیرساخت‌های بسیار مهم در بسیاری از شرکت‌ها و ادارات، شبکه کامپیوتری است. برقراری شبکه‌ای کاربردی، سریع و ایمن برای تبادل اطلاعات بین مجموعه‌ای از کامپیوترها نیازمند دانش فنی بالایی است و امروزه شرکت‌هایی توسعه یافته‌اند که خدمات شبکه کامپیوتر را به طور تخصصی ارائه می‌دهند.

انواع کاربردهای شبکه

 • برقراری ارتباط از طریق Email، ویدئو، پیام‌رسان‌ها و دیگر روش‌ها
 • اتصال دستگاه‌های مختلف مثل کامپیوترها، پرینترها، اسکنرها و…
 • به اشتراک‌گذاری فایل‌ها
 • به اشتراک‌گذاری نرم‌افزارها و برنامه‌های عملکردی در چندین کامپیوتر جداگانه و دور از هم
 • فرآهم آوردن امکان نگهداری و دسترسی به اطلاعات برای کاربران شبکه

وسعت شبکه‌های کامپیوتری

شبکه‌های کامپیوتری ابعاد مختلفی دارند. بسیاری از شبکه‌هایی که در ادارات و شرکت‌ها استفاده می‌شوند از نوع محلی یا LAN هستند. شبکه‌های EPN توسط یک شرکت یا سازمان که سایت‌های مختلفی در مکان‌های دور از هم دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شبکه‌های شهری یا MAN گستردگی بیشتری داشته و در جاهایی مثل شهرک‌های صنعتی استفاده می‌شوند.امروزه در بسیار از کشورهای توسعه‌یافته، بسیاری از خدمات شهری با استفاده از شبکه‌های MAN انجام می‌شوند.

مقیاس شبکه‌های کامپیوتری WAN و GAN بسیار بزرگتر است و تنها تعداد معدودی از شرکت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات شبکه کامپیوتر در جهان در این مقیاس کار می‌کنند. تمامی این شبکه‌ها را می‌توان از طریق شبکه‌های بینابینی (internetworks) به هم‌دیگر متصل کرد.

انواع طراحی شبکه

یکی از انواع خدمات شبکه کامپیوتر طراحی شبکه است که معمولا بر دو نوع می باشد: شبکه‌های client/server که چندین کامپیوتر کلاینت به یک سرور مرکزی متصل می‌شوند که فضای اصلی ذخیره‌سازی اطلاعات در شبکه است. شبکه‌های peer-to-peer شبکه‌هایی هستند که وظایف به طور مساوی بین کامپیوترها و دستگاه‌ها تقسیم می‌شوند و سرور مرکزی وجود ندارد.

انواع توپولوژی شبکه

منظور از توپولوژی شبکه، آرایش کامپیوترها و دستگاه‌ها در شبکه و چگونگی اتصال آن‌ها به هم دیگر است. توپولوژی ستاره‌ای، توپولوژی اتوبوسی، توپولوژی حلقه‌ای و …مخصوص شبکه‌های باسیم هستند. نوع دیگر توپولوژی نوع بی‌سیم است. شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات شبکه کامپیوتر، براساس نوع شبکه مورد نیاز مشتری، توپولوژی مناسب را انتخاب می‌کنند.

خدمات شبکه کامپیوتر چیست؟

انواع خدمات شبکه کامپیوتر

شرکت‌های خدمات شبکه کامپیوتر دو نوع سرویس کلی ارائه می‌دهند:

 • خدمات پسیو (Passive): منظور از خدمات پسیو، طراحی، مهندسی و ساخت زیرساخت‌های شبکه است. فرآهم آوردن قطعات و دستگاه‌های مورد نیاز شبکه مانند کامپیوترها، روترها، روترهاُ دوربین‌ها و کابل مسی یا فیبر نوری شبکه و اتصال این دستگاه و قطعات به هم دیگر در حوزه خدمات پسیو شبکه قرار می‌گیرد.

انجام سیم‌کشی کابل‌های دیتا و نیز اتصال دستگاه‌های شبکه به برق از خدمات پسیو شبکه هستند. یکی از مهم‌ترین خدمات شبکه کامپیوتر، طراحی و اجرای اتاق سرور است. تعمیر خرابی‌های قطعات و سیم‌کشی‌ها و گسترش زیرساخت‌های شبکه‌ها نیز در حوزه‌ی خدمات passive شبکه جای می‌گیرد. به طور کلی، خدمات پسیو به کلیه‌ی خدمات سخت‌افزاری شبکه گفته می‌شود.

انواع طراحی شبکه

 • خدمات اکتیو (Active): مرحله‌ی بعدی پس از ساخت شبکه و اتصال کامپیوترها، دستگاه‌ها و قطعات مختلف شبکه به هم دیگر، پیکربندی یا کانفیگ‌کردن قطعات و دستگاه‌های شبکه، تعیین پروتوکل‌های شبکه، ایمن‌سازی شبکه و … است. به طور کلی تمامی اقدامات نرم‌افزاری مورد نیاز برای برای راه‌اندازی و عملکردی ساختن شبکه، خدمات اکتیو نامیده می‌شود.
 • خدمات ما:

  صدرا آی تی پیشگام در انجام ,آموزش , و ارائه راه حل های تخصصی سخت افزاری و نرم افزاری شماست

  یا در شبکه های اجتماعی پیام خود را برایمان ارسال نمایید .

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.