از برنامه نویسی وب چه می دانید

برنامه نویسی وب

قبل از اینکه به موضوع برنامه نویسی وب بپردازیم بد نیست تا کمی درباره خود برنامه نویسی بدانید. برنامه نویسی در حقیقت همان تخصصی است که به کمک آن می توان نرم افزار های جدیدی را ایجاد کرد. در این روش از دستور العمل های قابل درک برای رایانه استفاده می‌شود که به کمک آن ها می توان قابلیت های جدیدی را در کامپیوتر اجرا کرد. در برنامه نویسی برای وب هم با رویکردی مشابه اقدام به نوشتن برنامه ها و یا صفحاتی می شود که توسط مرورگر وب استفاده می‌شود. Gmail، Google map و Flickr از جمله برنامه هایی است که به کمک آن ها می‌توانید ایمیل های خود را چک کنید، تصاویری را مشاهده و بارگذاری کنید و یا دستور العمل های مختلف را جستجو کنید که همه آن ها از طریق برنامه نویسی وب ایجاد شده اند. در این مقاله بنا داریم تا به بررسی تمامی مواردی که باید از وب و برنامه نویسی بدانید بپردازیم. اگر به این حوزه علاقه مند می باشید توصیه می کنم ادامه مطلب را از دست ندهید.

نحوه کارکرد وب

برنامه نویسی وب
HTML یکی از چندین زبان برنامه نویسی تحت وب برای سمت کاربر می باشد.

در مواقعی که شما به کمک یک مرورگر به صفحه مد نظر خود دسترسی پیدا می‌کنید، سرور وب صفحه HTML خود را به صورت دقیق بررسی می‌کند و در هنگام برخورد به یک زبان برنامه نویسی، کد را اجرا می کند. در همین هنگام تاریخ موجود در صفحه را یادداشت می کند و سپس آن را به مرورگر وب شما ارسال می‌کند. در حقیقت آن چیزی که مرورگر وب شما مشاهده می‌کند یک صفحه وب معمولی به همراه یک تاریخ می باشد.

زبان های برنامه نویسی وب

از مهم ترین و اولین گام ها، انتخاب زبان مناسب می‌باشد. برنامه نویسی وب شامل دو بخش سمت سرور و مشتری می باشد که هر یک از آن ها به زبان های مختلفی نیاز دارند. برای برنامه نویسی در سمت مشتری نیازی به سرور نمی باشد و صفحات سایت به کمک یک ویرایشگر متن ایجاد می‌شوند.

آشنایی با زبان های سمت کاربر جهت نوشتن برنامه

برنامه نویسی وب
از زبان های برنامه نویسی موجود در سمت کاربر برای ایجاد صفحات اولیه استفاده می شود.

عموما زبان های HTML، CCS، java script و jQuery از رایج ترین زبان هایی می‌باشند که برای این بخش استفاده می‌شود. HTML از رایج ترین زبان های به کار گرفته شده برای سمت کاربر می باشد که برای پیکربندی و ایجاد صفحات اولیه بسیار ضروری می باشد.

CCS زبان دیگری است که برای بهتر کردن ظاهر سایت و کد های HTML از آن استفاده می‌شود. تغییر رنگ و سایز نوشته های سایت و همچنین دیگر خصوصیات ظاهری آن با کمک این زبان انجام می شود. اما در میان موارد گفته شده پر کاربرد ترین زبان، java script می‌باشد که برای کنترل عناصر سایت و ایجاد تعامل بین آن ها استفاده می شود.

کدام زبان ها سمت سرور است؟

برنامه نویسی وب
جاوا از زبان های برنامه نویسی پر استفاده برای بخش سرور می باشد.

 

از زبان های استفاده شده در سمت سرور می توان به PHP، Java و ASP.NET اشاره کرد. PHP از معروف ترین زبان ها برای برنامه نویسی می‌باشد به گونه ای که اکثر وب سایت ها با آن طراحی شده است. جاوا زبان دیگری است که در این بخش استفاده می‌شود و امکان اجرا بر روی بسیاری از پلتفرم های استاندارد را دارد. در نسل های قدیمی تلفن همراه، جاوا به منظور ایجاد اپلیکیشن ها کاربرد داشت. بنابراین تنها کاربرد این زبان، برنامه نویسی وب نمی‌باشد.

اما آخرین زبان استفاده شده برای برنامه نویسی در سمت سرورActive server page  می باشد که توسط شرکت مایکروسافت طراحی و عرضه شده است. البته استفاده از این زبان پیچیده تر از زبان های قبلی بوده و به آشنایی با مفاهیم شی گرایی نیاز دارد.

نوشتن برنامه برای وب چه مزایای برای کاربران دارد؟

برنامه نویسی وب
با استفاده از برنامه نویسی وب می‌توانید صفحه ثابت را به پویا تبدیل کنید.

با استفاده از برنامه نویسی وب این امکان را خواهید داشت که یک صفحه HTML  ثابت را به صفحه ای پویا تبدیل کنید. علاوه بر این، کاربران هم می‌توانند راحت تر از برنامه هایی که به صورت مستقیم بر روی رایانه اجرا می‌شوند با شما ارتباط بگیرند و به همین دلیل عمدتا استفاده از آن توصیه می‌شود.

 

خدمات مرتبط :

مطالب مرتبط:

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 7 =