آشنایی با 5 نکته اساسی در هنگام راه اندازی شبکه کامپیوتری

راه اندازی شبکه کامپیوتری چه برای خانه باشد و یا برای محیط کسب و کار، همواره براساس فضایی که در آن استفاده خواهد شد طرح ریزی می شود. از این رو به هیچ وجه نمی توان گفت یک فرمول مشترک برای ایجاد تمامی شبکه های کامپیوتری وجود دارد. با این حال برخی نکات هستند که به طور مشترک در هنگام راه اندازی شبکه کامپیوتری می بایست مورد توجه قرار گیرد.

آشنایی با 5 نکته اساسی در هنگام راه اندازی شبکه کامپیوتری
آشنایی با 5 نکته اساسی در هنگام راه اندازی شبکه کامپیوتری

 

 

برنامه ریزی برای انتخاب انواع شبکه های کامپیوتری

 

برای آشنایی با نحوه ساخت شبکه کامپیوتری ابتدا باید انواع آن را بشناسیم. شبکه های کامپیوتری انواع بسیار متعددی دارند که بسته به محیط استفاده و و هدف از راه اندازی شبکه کامپیوتری می توانیم یکی از آن ها را انتخاب نماییم. به طور بسیار ساده و شماتیک سه نوع بسیار رایج شبکه های کامپیوتری شامل موارد زیر می شود.

 

 • LAN: زمانی که نیاز به ارتباط با سایر قسمت های و ابزار های داخل محیط (بدون ترک محل) داریم، کارایی پیدا می کند.
 • MAN: شبکه متروپولیتن یا شهری عموما برای راه اندازی شبکه کامپیوتری درون شهری کاربرد دارد و برای ایجاد ارتباط از همان فناوری LAN استفاده می کند.
 • WAN: اتصال بین شهری و برقراری ارتباط بین شعبه های واقع در شهرهای مختلف کمک می کند. اینترنت یک WAN بسیار گسترده است.

به جز موارد فوق انواع دیگری از شبکه های کامپیوتری نظیر PAN، WLAN، CAN، SAN، POLAN، EPN و VPN نیز وجود دارد که بسته به نیاز کاربر می توان از آن ها استفاده نمود.

دامنه گستردگی شبکه های کامپیوتری
دامنه گستردگی شبکه های کامپیوتری

 

 

انتخاب زیرساخت راه اندازی شبکه کامپیوتری

 

برای راه اندازی شبکه کامپیوتری دو نوع امکانات زیرساختی «شبکه با سیم» و «شبکه بی سیم» وجود دارد که پیش از ساخت شبکه باید در خصوص انتخاب آن ها تصمیم گیری نمود و اساسا انتخاب براساس میزان دسترسی مورد نیاز و امکان دسترسی صورت می پذیرد. با توجه به گسترش استفاده از تلفن های هوشمند، تبلت ها و سایر ابزار هایی که برای اتصال به کابل LAN طراحی نشده اند؛ معمولا راه اندازی شبکه کامپیوتری به صورت بی سیم رایج تر است. اما این شبکه ها معایبی نیز دارد:

 • تهدیدات امنیتی برای شبکه های بی سیم
 • کاهش سرعت نسبت به شبکه های باسیم
 • انواع دسترسی غیرمجاز به شبکه های بی سیم

به همین منظور برای کاهش معضلات فوق در سازمان های بزرگ، برای راه اندازی ستون فقرات شبکه از زیرساخت های با سیم  و برای دسترسی های منطقه ای از زیرساخت های بی سیم استفاده می شود.

 

انتخاب درست توپولوژی شبکه کامپیوتری

 

در هنگام راه اندازی شبکه کامپیوتری به شیوه اتصال فیزیکی عناصر مختلف در آن شبکه، «توپولوژی شبکه کامپیوتری» می گویند. در واقع توپولوژی، ساختار یا آرایش یک شبکه است که ممکن است فیزیکی یا منطقی باشد.

 • توپولوژی فیزیکی شامل انواع دستگاه ها (مانند کامپیوتر ها، سوییچ، روتر و غیره)، مکان و آرایش نصب کابل ها و مواردی نظیر این ها است.
 • توپولوژی منطقی شامل این واقعیت است که کجا و چگونه داده ها از یک مکان به مکان دیگر در یک شبکه منتقل می شود.

انواع مختلفی از توپولوژی شبکه وجود دارد که در هنگام راه اندازی شبکه کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد. انتخاب نوع توپولوژی شبکه نیز به نیازهای کاربر بستگی دارد. انواع توپولوژی شبکه را در زیر ملاحظه می فرمایید.

 • توپولوژی خطی یا اتوبوسی (Bus Topology)
 • توپولوژی ستاره ای (Star Topology)
 • توپولوژی حلقه ای (Ring Topology)
 • توپولوژی توری یا شبکه ای (Mesh Topology)
نمای شماتیک انواع توپولوژی شبکه کامپیوتری
نمای شماتیک انواع توپولوژی شبکه کامپیوتری

 

 

انتخاب درست حالت راه اندازی شبکه کامپیوتری

 

درک انواع توپولوژی و کارایی هریک قبل از طراحی و راه اندازی شبکه کامپیوتری ضروری است. مرحله بعد از آن، انتخاب حالت شبکه است که کاربر می تواند بسته به نیاز خود شبکه peer-to-peer (همتا به همتا) یا شبکه server-client را انتخاب نماید. در شبکه همتا به همتا کامپیوتر های مستقیما به یکدیگر متصل هستند و اشتراک داده تنها در صورتی امکان پذیر است که سیستم محل اشتراک داده روشن باشد.

راه اندازی شبکه کامپیوتری به صورت server-client این مزیت را دارد که به همه امکان می ‌دهد تا فایل ‌ها، داده ‌ها و اطلاعات مهم را روی سرور نگهداری کنند و هر شخصی که اجازه دسترسی دارد می تواند از طریق این شبکه به آن ها دسترسی داشته باشد.

دستگاه ها و اجزای مورد استفاده درراه اندازی شبکه های کامپیوتری

 

تمامی روش های مختلف طراحی و راه اندازی شبکه بر اساس دستگاه های مشابهی مانند سرور، هاب، سوئیچ، روتر و آداپتور شبکه انجام می پذیرد.

آداپتورهای شبکه امروزه در تمام ماشین ‌هایی که می ‌خواهید در شبکه به اشتراک گذاشته شوند، تعبیه شده ‌اند. در شبکه های همتا به همتا فقط کافی است کابل شبکه از طریق درگاه RJ45 که معمولاً به کارت NIC معروف است متصل می شود؛ پس انجام تنظیمات مربوط این دو کامپیوتر از طریق کابل متقابل شبکه ای را ایجاد خواهند کرد. در حالی که در شبکه server-client سرور جزء اصلی شبکه است.

نمونه هایی از دستگاه ها و اجزای مورد استفاده در شبکه های کامپیوتری
نمونه هایی از دستگاه ها و اجزای مورد استفاده در شبکه های کامپیوتری

 

جمع بندی

مواردی که در این مقاله مطرح شد همگی از جمله نکاتی هستند که در هنگام راه اندازی شبکه باید مورد توجه قرار گیرند. کاربران می توانند بسته به نیاز های خود و سقف هزینه براورد شده، از بین گزینه های موجود یک مورد را انتخاب نمایند.

 

مقالات مرتبط :

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.