همه چیز درباره راه اندازی سرور

اگر در کسب و کار خود دو یا چند رایانه دارید یا نیاز به دسترسی از راه دور به شبکه شرکت دارید، وقت آن رسیده که روی یک سرور سرمایه گذاری کنید، در ادامه با موارد مورد نیاز برای راه اندازی سرور آشنا خواهید شد.

 

انواع سرور برای مشاغل

اولین تصمیم برای راه اندازی و اجرای سرور، این است که آیا می‌خواهید یک سرور فیزیکی در محل داشته ‌باشید یا یک راه‌حل مبتنی بر ابر را انتخاب می‌کنید. هر یک از این دو مزایا و معایبی دارد و شما باید بر اساس نیازهای کسب و کارتان، بهترین را انتخاب کنید.

 • سرورهای ابری: سرورهای مبتنی بر ابر برای SMB هایی با فضا و منابع IT محدود مناسب هستند.اگرچه به اندازه یک سرور اختصاصی سریع یا کارآمد نیستند، اما به دلیل پایین‌تر بودن هزینه اولیه و بالا بردن سرعت کارها، برای کسب‌وکارها گزینه جذابی در راه اندازی سرور خواهد ‌بود. مزیت دیگر هاست ابری این است که اگر مشکل برق یا سرور وجود داشته باشد، شبکه شما هیچ خرابی را تجربه نخواهد کرد.
 • سرورهای داخلی: انتخاب ساخت یا خرید یک سرور فیزیکی با هزینه اولیه بالاتری همراه است. اما  به دلیل افزایش سرعت کارها در درازمدت از هزینه‌های شما می‌کاهد، به‌ویژه زمانی که کسب‌وکار شما رشد می‌کند.

 

موارد استفاده از سرور

معمولاً برای استفاده درست از سرور موارد زیر را رعایت می‌کنند:

 • میزبانی ایمیل امن
 • میزبانی وب‌سایت
 • ذخیره‌سازی اسناد
 • میزبانی تجارت الکترونیک
 • میزبانی برنامه‌های کاربردی خط کسب و کار
 • پشتیبان‌گیری و بازیابی اطلاعات

محافظت از سرورهای کسب و کار شما

سرور شما اطلاعات محرمانه‌ای در مورد کسب و کار شما و عملیات آن نگه می‌دارد، بنابراین ایجاد امنیت یکی از قسمت‌های اصلی در راه اندازی سرور است. شما  از طرق زیر می‌توانید داده‌های خود را ایمن نگه دارید.

 • آموزشامنیت سایبری برای کارکنان
 • استفاده از آنتی ویروس سرور
 • پیگیری فعالیت کاربر
 • به روز نگه داشتن سرور خود

 

ایجاد امنیت برای سرور یک امر ضروری در راه اندازی سرور
ایجاد امنیت برای سرور یک امر ضروری در راه اندازی سرور

 

سیستم عامل سرور

انتخاب بعدی در راه اندازی سرور، انتخاب یک سیستم عامل مناسب است. شما می‌توانید یکی از سیستم عامل‌های لینوکس یا ویندوز را انتخاب کنید. در انتخاب سیستم عامل، فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

 

 • هزینه: لینوکس یک نرم‌افزار متن‌باز است و به همین دلیل، اجرا کردن آن اغلب ارزان‌تر از ویندوز است.
 • کاربر پسند بودن: ویندوز به دلیل رابط کاربری آشناتر از محبوبیت بالایی برخوردار است، از سوی دیگر، لینوکس منحنی یادگیری تندتری را ارائه می‌دهد.
 • انعطاف پذیری: لینوکس معمولاً گزینه‌های انعطاف‌پذیری و سفارشی‌سازی بیشتری را نسبت به ویندوز ارائه می‌دهد، اما برای بهره‌مندی از آن به تخصص فنی نیاز دارید.
 • پشتیبانی: مایکروسافت به دلیل پشتیبانی از مشتری با کیفیت بالا مشهور است. بنابراین ویندوز از این نظر در راه اندازی سرور مناسب‌تر است.
مواردی که باید در انتخاب سیستم عامل در نظر گرفت
مواردی که باید در انتخاب سیستم عامل در نظر گرفت

 

راه اندازی سرور

فرآیند راه‌ اندازی سرور برای یک SMB بر اساس سخت‌افزار و سیستم عامل انتخابی شما متفاوت است، اما برخی از مراحل متداول وجود دارد که به آن ها اشاره می‌کنیم.

 1. آماده کردن:نام کاربران، آدرسIP، نام میزبان هر کامپیوتر، شماره سریال و مکان‌ها را ثبت می‌کنید و موارد مورد نیاز مانند کابل اترنت و هارد اکسترنال را جمع آوری می‌کنید.
 2. سرور خود را نصب کنید:سرور را نصب کرده و دستورالعمل‌ها را برای تنظیم سیستم عامل خاص خود بکار می گیرید. اگر سرور شما دارای سیستم عامل از پیش نصب شده است، آن را به شبکه متصل کرده و پیکربندی را آغاز کنید.
 3. سرور خود را پیکربندی کنید: پس از نصب و راه اندازی سرور، پشتیبان سرور، دسترسی از راه دور به سرور و گزینه‌های اشتراک گذاری را تنظیم کنید.سرور را به‌عنوان یک کنترل‌کننده دامنه تنظیم می‌کنید تا به رایانه‌های موجود در شبکه اجازه پیوستن به محیط متمرکز جدید را بدهد و به سرور اجازه دهد اعتبار کاربر را تأیید کند.
 4. راه اندازی سرور را کامل کنید:یک حساب مدیریت محلی به هر رایانه شخصی یا مک اضافه کنید و آن ها را به سرور متصل کنید. چاپگرها را راه اندازی کرده و آن ها را به سرور چاپ متصل کنید. داده‌ها و برنامه‌هایی را که می خواهید روی سرور جدید داشته‌باشید مثل نرم افزار حسابداری، سازماندهی و آپلود کنید.

کلام پایانی

راه اندازی سرور به شما و کارمندانتان این امکان را می‌دهد که از هر کجا به نرم‌افزار و فایل‌ها دسترسی داشته باشید و کنترل بیشتری بر اطلاعات خاص، مانند فایل‌های پرسنل یا داده‌های حقوق و دستمزد داشته باشید. همچنین به شما امکان محافظت از اطلاعات کسب و کار خود با یک سیستم پشتیبان و بازیابی اختصاصی آن ها می دهد و همچنین امکان مدیریت آسان‌تر امنیت شبکه را فراهم می‌کند.

 

مراحل راه اندازی سرور برای کسب و کار
مراحل راه اندازی سرور برای کسب و کار

 

 

 

خدمات مرتبط:

امنیت شبکه های کامپیوتری

فروش تجهیزات شبکه

 

مقالات مرتبط:

ارائه خدمات مشاوره راه اندازی شبکه

انواع خدمات شبکه اینترنت و مزایا و معایب آن

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.