نگهبان قدرتمند رایانه شما: آنتی ویروس

انتی ویروس

ویروس به هر برنامه ناخواسته ای گفته می شود که وارد دستگاه شده، خود را تکثیر می کند، در بخش های مختلف گسترش می یابد و در نهایت پیامدهای ناخواسته و مخربی را به بار می آورد. نرم افزار آنتی ویروس همانطور که از نامش پیداست برای مقابله با ویروس ها طراحی شده است. می توانید این نرم افزار را به صورت دروازه ورودی دستگاه خود در نظر بگیرید، یا یک مسئول امنیتی که دستگاهتان را از وجود ویروس های مخرب پاک می کند. به همین دلیل نصب یک برنامه محافظتی اولین کاری است که بسیاری افراد بعد از خرید کامپیوتر انجام می دهند. اما مزیت های داشتن این نرم افزار چیست و نبودن آن چه معایبی به دنبال دارد؟ در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم.

انتی ویروس
آنتی ویروس تمام مسیرهای ورود ویروس را چک می کند

مزایای آنتی ویروس که نمی توانید از آنها چشم پوشی کنید

 • خط مقدم جنگ با ویروس: برنامه های مقابله با ویروس معمولا نقش پیشگیرانه دارند. کار برنامه های محافظتی، شناسایی و حذف ویروس هایی است که از روش های مختلف وارد سیستم می شوند تا از آسیب به سیستم جلوگیری شود.
 • دفاع در برابر سارقان اطلاعات: شاید ندانید که هکرها قادر هستند به راحتی و بدون اطلاع شما به رایانه تان دسترسی داشته باشند. نرم افزارهای آنتی ویروس با ایجاد یک قفل ضد هک یا اسکن های منظم مانع ورود هکرها می شوند.
 • بررسی ابزار انتقال داده: هر ابزاری مانند USB یا هارددیسک ممکن است حاوی ویروس باشد. برای جلوگیری از این آسیب، کافی است یک برنامه ضد ویروس بگیرید تا تمام دستگاه های انتقال را اسکن کرده و از سلامت آن مطمئن شود.
 • افزایش سرعت کامپیوتر: یکی از عواقب حمله ویروس پایین آمدن سرعت پردازش و خرابی های مکرر است. برنامه های آنتی ویروس مانع این اتفاق می شوند و در مواردی با حذف فایل های بی فایده، به آزاد شدن فضای دیسک و افزایش سرعت رایانه کمک می کنند.
 • مراقبت از کودکان: بزرگترین دردسر والدین در این دوره دسترسی آزاد فرزندانشان به اینترنت است. نصب این برنامه به شما اجازه می دهد تا بر فعالیت فرزندتان نظارت کنید.
 • ایمنی رمزهای عبور: وجود رمز عبور معمولا به ما احساس امنیت می دهد، اما اگر شخصی رمز عبور شما بدزدد چه؟ در این مورد هم می توانید بر کارآمدی این برنامه های چندکاره حساب باز کنید.
نقش انتی ویروس
آنتی ویروس از رمزهای عبور محافظت می کند

مشکلات مهم استفاده نکردن از آنتی ویروس

 1. ویروس های مخرب: البته که ویروس ها بزرگترین خطر برای سیستم شما هستند. آنها سرعت پردازش سیستم را کاهش داده و سیستمتان را آسیب پذیر می کنند. همچنین گاهی مانع انجام فعالیت های روزمره شما می شوند و از این طریق به کسب و کار شما ضربه می زنند.
 2. دزدیدن اطلاعات: مهم ترین مشکل که متاسفانه بسیار رایج است دزدیدن داده ها و اطلاعات توسط هکرها است؛ به روشی که حتی می توانند از دسترسی شما به اطلاعاتتان جلوگیری می کنند. اگر آنتی ویروس ندارید نمی توانید از حریم شخصی خود مطمئن باشید.
 3. مسری بودن: تقریباً همانطور که یک فرد واکسینه نشده می تواند ویروس را منتشر کند، یک شبکه محافظت نشده برای دیگران تهدیدی جدی است. در این حالت علاوه بر آلوده شدن سیستم خودتان، ویروس را به دستگاه دیگران نیز انتقال می دهید.
 4. از دست دادن زمان: زمانی که ویروسی یک کامپیوتر یا شبکه کامپیوتری را آلوده می کند، قبل از هرکاری باید شبکه را ببندید و قطع کنید. این فرآیند بدون حضور آنتی ویروس، می‌ تواند بسیار زمان ‌بر باشد و تمام فعالیت های شما را متوقف می کند.
 5. هزینه ها: نرم افزار ویروس ممکن است ارزان نباشد، اما فرآیند پاکسازی هم ارزان نیست. گاهی داده ها توسط ویروس آلوده می شوند، در مواردی حذف می شوند و حتی قابل بازیابی نیستند. در این شرایط مجبور به پرداخت هزینه های بالایی هستید و در موقعیت سختی قرار می گیرید.
اهمیت آنتی ویروس
آلودگی به ویروس، ممکن است فعالیت شما را تعطیل کند

سخن پایانی درباره این موضوع

فرقی نمی کند از رایانه خود برای کارهای روزمره استفاده می کنید یا کارمند یک شرکت هستید، استفاده از این برنامه امری الزامی است. برنامه های مقابله با ویروس مانند واکسن هایی هستند که سیستم شما را در برابر ویروس ها قوی می کنند و سپری محافظ برای اطلاعات و کاربرد رایانه تان هستند. پس نصب برنامه های آنتی ویروس را جدی بگیرید و ایمنی دستگاه خود را به آن بسپارید.

خدمات مرتبط:

مقالات مرتبط:

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.