معرفی دوره‌های مختلف آموزش امنیت شبکه

 آموزش امنیت شبکه به صورت تخصصی برای کسانی که در حوزه فناوری اطلاعات و شبکه فعالیت دارند، از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه با توجه به افزایش روز افزون بدافزارها و هکرها و حمله‌های سایبری، اغلب سازمان‌ها برای مدیران امنیت اطلاعات، پست سازمانی اعطا می کنند و این فرصتی ایده آل برای کسب درآمد و یافتن شغل است. داشتن آگاهی و تخصص کافی پیرامون این موضوع برای بسیاری از افراد یک پیش نیاز جدی شغلی است؛ اما موضوع مهم در این‌باره این است که بسیاری به طور دقیق نمی دانند که باید در چه دوره‌هایی شرکت کنند و چگونه فرایند آموزش تخصصی خود را طی کنند. به همین دلیل در این مقاله به معرفی انواع دوره‌های آموزشی امنیتی خواهیم پرداخت.


آموزش امنیت شبکه و امنیت سایبری

 

 

آموزش امنیت سایبری

امنیت سایبری به عنوان موضوعی در زیرمجموعه امنیت اطلاعات دسته بندی می شود و تمرکز آن بر روی حفاظت از یکپارچگی شبکه‌ها ، دستگاه‌ها و برنامه‌ها در برابر حمله، آسیب و یا دسترسی غیرمجاز خارج از کشور است. در واقع امنیت سایبری به مجموعه‌ای از تکنیک‌ها، فناوری ها و فرآیندهای طراحی شده برای محافظت از سیستم‌ها و شبکه‌ها در برابر حملات سایبری احتمالی گفته می‌شود که با اجرای اقدامات و کنترل‌های امنیتی مختلف، از یکپارچگی شبکه‌ها از دسترسی الکترونیکی غیرمجاز محافظت می‌کنند. متخصصان امنیت سایبری کلیه ترافیک‌های ورودی و خروجی را رصد می کنند تا سازمان را از سو استفاده غیرمجاز از سیستم‌ها محافظت کرده و خطر حملات سایبری را کاهش دهند. دوره‌های آموزشی امنیت سایبری عبارتند از:

  1. دوره‌های تخصصی تست نفوذ:

این دوره‌ها ممکن است به صورت عمومی یا تخصصی برگزار شوند و تمرکز آن‌ها بر روی دو مبحث زیر است:

  • دوره تست نفوذ شبکه و سیستم: که بر روی شیوه‌های تست نفوذ و آسیب پذیری شبکه‌ها و سیستم‌ها تمرکز دارد و مباحث چگونگی حفاظت از انواع حمله‌های سایبری و هک را توضیح می دهد و شامل دوره‌های CEH، PWK، Wifu، دوره‌های مختلف SEC و… است.
  • دوره تست نفوذ موبایل: که به افراد روش تست آسیب پذیری و نفوذ برنامه های تحت سیستم عامل تلفن همراه مانند اندروید و IOS را آموزش می‌دهد.
  1. دوره‌های تخصصی فارنزیک:

فارنزیک به فرایند جمع آوری شواهد و مدارک دیجیتالی از شبکه، سیستم عامل‌ها، نرم افزارها و حافظه‌های موقت و تجزیه  تحلیل آن شواهد در جهت اثبات یا رد یک فرضیه گفته می شود. مباحث این دوره شامل CHFI (یا همان دوره بازرس قانونی جرائم کامپیوتری)، نتورک فارنزیک، دیجیتال فارنزیک، مموری فارنزیک، ویندوز فارنزیک و… است.

  1. دوره‌های مربوط به دفاع سایبری امنیت اطلاعات:

در دوره‌های دفاع سایبری مباحث عملی چگونگی تحلیل حملات سایبری و اقدامات صحیح در راستای دفع این حملات آموزش داده می شود. مباحث آموزشی این دوره شامل SOC، SEC511، SEC503، و همچنین مباحث مربوط به امنیت سیستم و امنیت وب است. در این دوره‌ها انواع Secure-Coding مربوط به بسترهای وب آموزش داده خواهد شد.

  1. دوره‌های مدیریت امنیت:

یکی از مهم‌ترین مباحث در زمینه آموزش امنیت سایبری دوره‌های مدیریت امنیت است که معمولاً شامل دوره‌های تخصصی زیر است:

دوره CISSP:

که در واقع عمق و وسعت دانش یک فرد را با تمرکز بر 8 دامنه امنیت اطلاعات مورد ارزشیابی قرار می‌دهد. مدرک این دوره در واقع نخستین و مهم‌ترین مدرک در زمینه امنیت اطلاعات بوده که اعتبار آن در سازمان استانداردهای ملی آمریکا (ANSI) و سازمان استاندارهای جهانی (ISO) تصویب شده است. همچنین در زمینه دانش فنی و مدیریتی امنیت اطلاعات، توسط وزارت دفاع آمریکا (DoD) نیز تائید شده است.

دوره CISSP-ISSEP:

که یکی از دوره‌های تکمیلی برای CISSP به حساب می آید و بر روی برخی دامنه‌های امنیت اطلاعات آموزش داده شده در آن دوره، تاکید بیشتری می کند. هدف CISSP-ISSEP یکپارچه نمودن امنیت در سطح پردازش ها، برنامه های کاربردی و همه بخش هایی است که نیاز به امنیت دارند. دوره CISSP-ISSEP به افراد توانایی ارائه راهکار و اجرائی نمودن آن‌ها را برای مدیریت امنیت سایبری می‌دهد.

دوره SICA:

که به آن بازرس سیستم های اطلاعاتی نیز گفته می شود و از آن به عنوان عنوان استانداردی برای افرادی که فناوری اطلاعات و سیستم‌های کسب و کار سازمان‌ها را بازرسی، کنترل، مانیتور، و ارزیابی می‌کنند، یاد می شود.


دوره‌های آموزش امنیت سایبری

 

 

آموزش امنیت شبکه

امنیت شبکه در واقع زیر مجموعه‌ای از امنیت سایبری است که با برنامه ریزی و اجرای اقدامات امنیتی شبکه، در تلاش برای محافظت از یکپارچگی شبکه‌ها و برنامه‌ها در برابر هک شدن و دسترسی غیرمجاز است. آموزش امنیت شبکه از زیرساخت های فناوری اطلاعات سازمان و منابع قابل دسترسی به شبکه در برابر انواع تهدیدهای اینترنتی مانند ویروس‌ها، Trojans، بدافزارها، هرزنامه ها، جاسوس‌افزارها و… استفاده می کند. کار یک متخصص امنیت شبکه این است که شبکه شما را با ارائه تخصص های فنی از جمله کمک به سیستم های تشخیص نفوذ، رمزگذاری، فایروال ها و گواهی های دیجیتال ایمن‌تر کند.

از آنجایی که امنیت شبکه بخش مهمی از امنیت سایبری محسوب می شود، برای افرادی که قصد دارند تنها در همین حوزه از امنیت سایبری کار کنند، دوره‌های تخصصی پیرامون همین محدوده شبکه طراحی شده است. معروف‌ترین این دوره‌ها عبارتند از:

  • دوره آموزش امنیت شبکه تخصصی HEC:

دوره آموزش امنیت شبکه CEH: Cerfied Ethical Hacker بیشتر بر روی تربیت افرادی تمرکز دارد که بتوانند از سیستم ها در برابر هکرها محافظت کنند و جلوی نفوذ آن ها به سیستم را بگیرند.

  • دوره آموزش امنیت شبکه تخصصی CISM:

دوره آموزش امنیت شبکه CISM: Cerfied Information Security Manager یکی از دوره های معتبر و شناخته شده برای متخصصان IT و امنیت شبکه است که تمرکز آن بر روی مدیریت، توسعه و نظارت بر سیستم‌های امنیت اطلاعات در برنامه‌های کاربردی در سازمان‌ها و یا برای توسعه بهترین شیوه‌های امنیتی سازمانی است.

  • دوره آموزش امنیت شبکه تخصصی GSEC:

یکی از دلایلی که ما از پیش‌وند تخصصی برای این دوره‌ها استفاده می کنیم، آن است که هر یک از این مباحث را می‌توان در دوره‌های آموزش امنیت سایبری نیز فراگرفت؛ اما در دوره‌ امنیت شبکه به صورت تخصصی‌تری به این موضوعات پرداخته می شود. دوره GSEC: SANS GIAC Security Essentials نیز به متخصصان، دانش و مهارت لازم برای بدست آوردن شغل‌های امنیتی در شبکه را می دهد و بر روی مهارت‌هایی نظیر شناسایی و جلوگیری از حملات مشترک و بی سیم، کنترل دسترسی‌ها، احراز هویت، مدیریت رمز عبور، DNS، رمزنگاری، ICMP ،IPv6 ، زیرساخت کلید عمومی، نقشه برداری شبکه و پروتکل های شبکه تمرکز دارد.


دوره‌های آموزش امنیت شبکه

 

خدمات ما : 

مقالات مرتبط :

 

اینستاگرام شرکت مهندسی ره پویان شبکه صدر

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 18 =