راهنمای دقیق نصب و راه اندازی شبکه

زمانی که قصد نصب و راه اندازی شبکه را دارید، قطعا افراد بسیاری، مثل بازاریان و … به شما سخت افزار‌های زیادی را معرفی می‌کنند. اما فارغ از این که چه سخت افزارهایی را خریداری کنید، باید بدانید که نصب و راه اندازی شبکه فقط به معنای خرید و نصب یک روتر نیست. اما در عین حال، منظورمان این نیست که این کار، به اصطلاح کار حضرت فیل است! شما با عمل کردن به چند مرحله به آسانی می‌توانید یک شبکه را نصب و راه اندازی کنید. فقط لازم است که بدانید چه کار باید بکنید، و در زمان مناسب آن کار را انجام دهید.

راهنمای دقیق نصب و راه اندازی شبکه

روتر (دروازه ای بین اینترنت و شبکه)خود را متصل کنید.

روتر در واقع به عنوان دروازه ای بین اینترنت و شبکه خانگی شما عمل می‌کند. همچنین، وسیله ای محسوب می‌شود که از طریق آن تمام دستگاه‌های درون شبکه شما، با یک دیگر مرتبط می‌شوند. اگر هنوز روتر خریداری نکرده اید، قبل از خرید آن حتما در سایت‌های معتبر تحقیق کنید تا متوجه شوید که چه نوع روتری مناسب ترین گزینه برای شما خواهد بود. شما می‌توانید یک روتر 802.11n  انتخاب کنید. یا ممکن است یک روتر جدید تر مثل مدل‌های802.11ac را انتخاب کنید.

همچنین، باید اطمینان حاصل کنید که دستگاهی که به روتر متصل می‌شود، آداپتور شبکه مناسبی نیز دارد. این دستگاه‌ها، “کلاینت شبکه” نامیده می‌شوند. برای اکثر لپتاپ‌های مدل جدید آداپتورهای 802.11n  مناسب هستند(برخی از آنها با آداپتورهای 802.11ac نیز سازگار هستند.) برای دیگر لپتاپ‌ها و کامپیوتر‌ها نیز شما باید آداپتورهای سازگار با آنها را خریداری کنید.

زمانی که روتر مناسب خود را خریداری نمایید، وقت نصب آن فرا می‌رسد. اولین قدم آن است که روتر را از طریق یک کابل اترنت، به مودم وصل کنید.

 • ابتدا، کابل و یا مودم دی اس ال خود را خاموش کنید و یا از برق بکشید.
 • قدرت روتر خود را افزایش دهید و کابل شبکه را متصل نمایید.
 • انتهای دیگر را به کابل یا مودم دی اس ال متصل کنید و قدرت مودم را افزایش دهید.
 • تا زمانی که سیگنالی قوی که نشان بدهد یک اتصال WAN بر روی مودم و روتر ایجاد شده وجود نداشته باشد، سعی نکنید هیچ دستگاهی، برای مثال لپتاپ یا تبلت، را متصل کنید.

روتر خود را متصل کنید

به رابط روتر دسترسی پیدا کرده و آن را قفل کنید.

اولین قدم، دسترسی پیدا کردن به رابط روتر است.(برخی کمپانی‌ها آن را کنسول مدیریت می‌نامند.) چگونه باید این کار را انجام دهید؟ باید یک لپتاپ را به روتر متصل کرده و سپس از طریق مرورگر، به رابط دسترسی پیدا کنید. چگونه؟  هر روتر یک آدرس آی پی مشخص، حساب مدیریت و پسوورد مشخص خود را دارد. برای مثال تصور کنید که آدرس آی پی بسیاری از روتر‌ها برابر با 192.168.1 است، پسوورد آنها و نام حساب کاربری نیز “admin” است. شما باید تنظیمات آی پی لپتاپ خود را به نحوی عوض کنید که با مشخصات روتر هماهنگی داشته باشد. به این صورت لپتاپ شما می‌تواند با روتر ارتباط برقرار کند. بنابراین به این شکل می‌توانید از طریق لپتاپ به نرم افزارهای روتر دسترسی پیدا کنید و آن‌ها را نصب نمایید.

یک کابل اترنت را به یکی از پورت‌های Lan متصل کنید و انتهای دیگر آن را نیز به پورت اترنت لپتاپ متصل نمایید. برای مثال، زمانی که ویندوز 7 را به وسیله انترنت به روتر متصل می‌کنید، باید وارد بخش “Control “Panel شوید و بر روی قسمت “Network and Internet” کلیک کنید. سپس به قسمت “Network and Sharing Centre ” بروید.

 • سپس بر روی پنجره سمت چپ، بر روی گزینه “Change adapter settings.”کلیک کنید.
 • بر روی گزینه “Local Area Connection” کلیک راست کنید و سپس Properties”” را انتخاب کنید.
 • گزینه “Internet Protocol Version 4 (TCP/IP v4)” را هایلایت کنید و دوباره بر روی گزینه “Properties” کلیک کنید.
 • اولین دکمه رادیویی را بر روی گزینه “Use the following IP adress” تنظیم کنید و اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید.
 • زمانی که این تغییرات را اعمال کردید، یک مرورگر باز کنید. به آدرس آی پی مربوط به مودم تان بروید. مثلا در مثالی که پیش تر ذکر کردیم، باید آدرس را به این صورت مرورگرتان بنویسید: http://192.168.1.1

سپس باید با استفاده از نام کاربری و پسورد خود وارد شوید. در مثالی که ذکر کردیم، نام کاربری و پسوورد هر دو admin بود. حال می‌توانید تنظیمات مربوط به حریم شخصی و دیگر تنظیمات را برای سیستم خود اجرا کنید.

 

نکته:

بیشتر کمپانی‌های سازنده روتر، از یک آدرس آی پی، نام کاربری و پسورد مشخص برای تمام روتر‌های خود استفاده می‌کنند. هنگام خرید یک روتر اسنادی نیز در اختیار شما قرار داده می‌شود که آدرس آی پی و مشخصات ورود به حساب کاربری آن را در اختیارتان قرار می‌دهد.

تنظیمات حریم شخصی و آدرس آی پی

تنظیمات حریم شخصی و آدرس آی پی را انجام دهید.

حال که به روتر دسترسی پیدا کرده اید، قدم بعدی آن است که تنظیمات مربوط به حریم شخصی، آی پی، و اس اس آی دی را نیز انجام دهید. اعمال تنظیمات حریم شخصی بسیار ضروری است. در غیر این صورت، شبکه شما با عدم امنیت روبرو خواهد بود. تنظیمات مربوط به آدرس آی پی نیز از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. چرا که آدرس آی پی باعث می‌شود که دستگاه‌های درون شبکه شما با روتر ارتباط برقرار کنند. بنابراین، طبق مراحل زیر به پیش روید:

 • برای حساب مدیریت شما به طور پیشفرض یک پسورد تعیین شده است. اولین کاری که باید انجام دهید آن است که این پسورد را عوض کنید. تنظیمات مربوط به پسورد اغلب در قسمت “System” یا صفحه مربوط به رابط قرار دارند. تنها کافی است که در قسمت مربوط به پسورد، پسورد جدیدی را تایپ کنید.
 • برای روتر شما به طور پیش فرض یک SSID نیز تعیین شده است. زمانی که به جستجوی شبکه‌های موجود بپردازید، شبکه شما با این اسم در لیست شبکه‌ها پدیدار می‌شود. هنگام تعویض این اسم، یک نام خاص برای روتر خود انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که همسایگان شما از نام مشابهی برای روتر خود استفاده نمی‌کنند.
 • تنظیمات مربوط به حریم شخصی را اعمال کنید. روتر‌های جدید ممکن است به طور پیشفرض به نحوی تنظیم شده باشند که از طریق WPS حریم شخصی را اعمال کنند. هدف ما از این کار این است که شما کنترل کامل بر روتر خود داشته باشید. بنابراین بجای گزینه WPS که ممکن است به طور پیشفرض انتخاب شده باشد، گزینه “Manual” را انتخاب کنید. حال باید به صفحه حریم شخصی بی سیم روتر بروید.  در اغلب موارد باید WPA/WPA2 شما نیز تنظیم باشد. این تنظیمات باعث می‌شود که هر شخصی که بخواهد به آن شبکه متصل بشود از یک پسورد خاص استفاده کند. برخی روتر‌ها به شما اجازه می‌دهند که پسوردهایی بسیار بلند مثلا 64 حرفی برای روتر خود بگذارید. اما اکثر آنها به شما اجازه می‌دهند که یک پسورد با تعداد حروفی بین 8 تا 63 حرف، انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که پسورد شما به اندازه کافی قوی است و حدس زدن آن آسان نیست. خودتان نیز حتما آن را در جایی امن یادداشت کنید تا در مواقع نیاز بتوانید به آن مراجعه نمایید.

تنظیمات حریم شخصی و آدرس آی پی را انجام دهید.

 • حال زمان آن فرار سیده که تنظیمات مربوط به آدرس آی پی را انجام دهید. در این قسمت، بیشتر روتر‌ها می‌توانند در حالت تنظیمات پیشفرض DHCP خود بمانند. اما در این صورت شما کنترلی بر آدرس آی پی نخواهید داشت. برای دستیابی به امنیت بیشتر، به شما پیشنهاد می‌کنیم که آدرس آی پی پیشفرض روتر را عوض کنید. به یاد داشته باشید که هکرها اغلب آدرس آی پی پیشفرض روتر‌های محبوب را می‌دانند. برای همی‌ن بهتر است که آن را عوض کنید.
 • پس از اعمال این تنظیمات، اتصال لپتاپ خود را قطع کنید و آن را ریبوت کنید. پس از این کار باید بتوانید نام SSID شبکه بی سیم خود را ببینید. همچنین باید بتوانید آن را از طریق پسوردی که مشخص کرده اید، متصل کنید. تبریک می‌گوییم! حال شما شبکه خود را متصل کرده اید.

 

 

 

خدمات ما : :

مقالات مرتبط :

 

اینستاگرام شرکت مهندسی ره پویان شبکه صدر

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =