10 گام اصلی نصب و راه اندازی شبکه

نصب و راه اندازی شبکه

نصب و راه اندازی شبکه با هدف اشتراک گذاری سريع اطلاعات صورت می گيرد. انجام درست و اصولی اين فعاليت منجر به دستيابی نتيجه مورد انتظار در زمان کوتاه می گردد. می توان گفت ايجاد ارتباط صحيح بين دستگاه های کامپيوتری مهم ترين گامی است که بايد پس از راه اندازی اوليه صورت گيرد. اين عمل نيازمند داشتن آگاهی کافی در رابطه با رشد آتی سازمان و ديد درست و بلند مدت از اهداف شرکت می باشد و بدون برنامه ريزی دقيق امکان پذير نيست.

راه اندازی شبکه مزايای زيادی را برای سازمان ها و افراد در پی دارد. با استفاده از اين روش، منابع نرم افزاری و سخت افزاری موجود به بهترين نحو به اشتراک گذاشته می شوند و باعث صرفه جويی در هزينه ها و جلوگيری از اتلاف زمان می گردد. به کارگيری شبکه در سازمان ها، روشی قابل اعتماد برای انتقال سريع داده است.

نصب و راه اندازی شبکه در 10 مرحله

براي بهره گيری از شبکه ها در سازمان ها، لازم است از اصول نصب و راه اندازی آن اطلاع حاصل گردد.

هدف از نصب و راه اندازی شبکه، اشتراک گذاری سريع اطلاعات می باشد
هدف از راه اندازی شبکه، اشتراک گذاری سريع اطلاعات می باشد

برای راه اندازی صحيح يک شبکه بايد گام های زير طی شود:

  1. مشخص نمودن نوع شبکه: سه نوع شبکه اصلی وجود دارد که عبارتند از سیمی، وای فای و هیبریدی. یک شبکه سیمی از یک اتصال فیزیکی برای دسترسی به اینترنت استفاده می کند. این شبکه نسبت به دو نوع شبکه دیگر، تا حدودی سریع تر و ایمن تر است. شبکه‌های وای‌فای، مدل‌های بی‌سیم پرکاربرد امروزی هستند. در نوع هیبریدی، بهترین سیستم های سیمی و Wi-Fi با استفاده از مناسب ترين عناصر هر کدام ترکیب شده و تشکيل شبکه می دهند.
  2. انجام برنامه ريزی برای نصب و راه اندازی شبکه: در این مرحله، تمام ملاحظات عملی شبکه به دقت صورت می گيرد.
  3. محاسبه طول کابل مورد نياز
  4. انتخاب سخت افزارهای مورد نياز: گزينش ابزار سخت افزاری مورد نياز براي راه اندازی شبکه، در ارتباط نزديک با نوع شبکه ای است که نصب آن به عنوان هدف تعيين شده است.
نصب شبکه طی 10 مرحله قابل انجام است.
نصب شبکه طی 10 مرحله قابل انجام است.
  1. تهيه ابزار لازم جهت تست شبکه
  2. قرار دادن لوازم و سخت افزارها در مکان های از پيش تعيين شده
  3. سوراخ کاری
  4. جایگذاری کابل ها
  5. اتصال تمامی اجزاء و تست شبکه
  6. راه اندازی روتر و مودم

نصب و راه اندازی شبکه به صورت حرفه ای

امروزه بدون اتصال به اينترنت هيچ فعاليتی به درستی قابل انجام نيست. در حال حاضر تمامی کسب و کارها با استفاده از اينترنت فعاليت می نمايند؛ از اين رو، ايجاد شبکه در سازمان ها ضرورتی انکار ناپذير خواهد بود. براي ايجاد شبکه ای در سازمان که دچار اختلال و وقفه نگردد، لازم است از دانش متخصصان در اين رابطه استفاده شود. روشن است که بروز اشکال در سيستم هر چند کوتاه مدت، سبب مختل شدن کل سازمان و کاهش عملکرد آن می گردد.

ايجاد شبکه برای اشتراک گذاری سريع داده ها و صرفه جويی در زمان و هزينه ضروری است.
ايجاد شبکه برای اشتراک گذاری سريع داده ها و صرفه جويی در زمان و هزينه ضروری است.

آشنايی مديران با اصول اوليه نصب و راه اندازی شبکه هر چند در پيشبرد امور راهگشا خواهد بود، اما نمي تواند پاسخگوي نياز سازمان به حضور متخصصان خبره شبکه باشد. از اين رو اکثر مديران با برون سپاری راه اندازي شبکه سازمان خود به شرکت های معتبر و با تجربه، ريسک ايجاد مشکل و اختلال در سيستم شرکت خود را به حداقل ممکن کاهش می دهند. خبرگان نصب شبکه با انجام نياز سنجی دقيق در سازمان ها، شبکه ای درخور نياز سازمان راه اندازی می نمايند.

جمع بندی و نتيجه گيری

نصب و راه اندازی شبکه فعاليتی حرفه ای است که نياز به دانش تخصصی دارد. هر چند اين فعاليت از اصول واضح و روشنی پيروی می کند؛ اما انجام درست آن بدون داشتن تجربه غير ممکن به نظر مي رسد. حضور متخصصان در زمان راه اندازی شبکه، تضمين کننده کارکرد صحيح آن در حين اجرا خواهد بود.

نصب شبکه و راه اندازی آن سبب صرفه جويی در زمان انتقال داده شده و در هزينه هاي تحميلی به سازمان ها صرفه جويی می نمايد. استفاده از اين شيوه قابل اعتماد بوده و سرعت اشتراک گذاری اطلاعات را بالا می برد.

 

خدمات مرتبط:

امنیت شبکه های کامپیوتری

فروش تجهیزات شبکه

 

مقالات مرتبط:

ارائه خدمات مشاوره راه اندازی شبکه

انواع خدمات شبکه اینترنت و مزایا و معایب آن

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.