خرابی دوربین مداربسته شامل چه مواردی است؟

دستگاه‌ های دوربین مدار بسته و دی وی آر در ردیف تجهیزات الکترونیکی قرار داشته و مانند سایر دستگاه ها دچار خرابی می شوند. تمام تجهیزات الکترونیکی باید تحت پوشش یک نمایندگی معتبر باشند که خدمات ویژه پس از فروش داشته باشند. یکی از این خدمات گسترده در زمینه خرابی دوربین مدار بسته است که نمایندگی باید خدمات لازم را ارائه دهد.

نصب دوربین مدار بسته
نصب دوربین مدار بسته

 

اجزای دوربین مدار بسته

قبل از عیب یابی و شروع به رفع نواقص دوربین، باید حتما اجزای آن را شناخته و بدانیم در آن چه قطعاتی به کار رفته است. این شناخت به پیدا کردن عیب و رفع آن کمک شایانی می کند.

  • یکی از مهمترین اجزای سازنده دوربین ها، دستگاه ضبط تصویر یا DVR است که وظیفه ضبط و پشتیبانی تصاویر ارسالی از سمت دوربین را دارد.
  • لنز و عدسی از دیگر اجزای دوربین مدار بسته است که خرابی هر کدام منجر به خرابی دوربین مدار بسته می شود. دوربین از طریق لنز و عدسی، برد تصاویر را می خواند و سپس از طریق کابل، آن ها را به دستگاه ضبط، ارسال می کند.
  • کابل نیز یکی از اجزای مهم و ضروری دوربین مدار بسته است که اجزای دوربین در قسمت های مختلف ساختمان را به هم متصل و مرتبط می سازد. کابل دوربین های مدار بسته، نوعی متفاوت و خاص از کابل است.

منبع تغذیه یا آداپتور موظف است برق ۲۲۰ ولت را به ۱۲ ولت که برای تغذیه دوربین مناسب است تبدیل کند. عملکرد هر کدام از این اجزا اگر دچار اختلال گردد، خرابی دوربین مدار بسته را به همراه خواهد داشت

خرید بهترین دوربین مدار بسته
خرید بهترین دوربین مدار بسته

مشکلات عمده دوربین مدار بسته

مشکلاتی که برای دوربین مدار بسته پیش می آید ممکن است ریشه در یکی از اجزای آن داشته باشد، برای رفع آن باید ابتدا مشکل ریشه یابی و سپس برطرف شود.

  • عدم نمایش تصویر: اگر دوربین تصویر نداشته باشد، دست خود را روی دوربین گذاشته و بررسی کنید، آیا چراغ در منبع تغذیه دوربین مدار بسته در شب روشن می شود یا نه. اگر دلیل نبود تصویر افت ولتاژ منبع تغذیه باشد، نقص و خرابی دوربین مدار بسته در این مرحله توسط نصاب رفع می شود.
  • قطع و وصل شدن مداوم تصاویر دوربین: ممکن است تصویر دوربین به صورت متناوب یا نامتناوب قطع و وصل شود. ریشه این مشکل عمدتاً در آداپتور است که ممکن است بر اثر سرما یا گرما دچار خرابی شده باشد و یا اینکه دی وی آر مشکل پیدا کرده است. برای تست این خرابی و یافتن منشاء آن بهتر است ابتدا کانال دوربین عوض شود. در صورت عدم برطرف شدن این نوع خرابی، باید آداپتور تعویض گردد و باز هم اگر مشکل همچنان پابرجا بود؛ باید اتصالات لحیم کاری شوند. در صورت عدم رفع خرابی دوربین مدار بسته باید از کارشناس این حوزه کمک گرفت.
  • سوت کشیدن دستگاه: سوت کشیدن ممتد دستگاه نشان از مشکلی در دوربین است؛ در این گونه مواقع نقص از دی وی آر است. اما اگر این سوت کشیدن قطع و وصل شود، خرابی دوربین نشات گرفته از جایی دیگر مانند قطع شدن تصاویر دوربین ها است که باید چک شود.
  • دستگاه دی وی آر کار ضبط تصاویر را انجام می دهد: علت این اتفاق و در راستای آن ذخیره نشدن تصاویر بر روی هارد، ریشه در دو منبع دارد که یا آداپتور دستگاه دی وی آر دچار مشکل شده و یا هارد دستگاه دچار نقص شده است.

باید برای رفع خرابی دوربین مدار بسته، تعمیرکار مربوطه مشکل را برطرف سازد.

 

  • نویز داشتن تصاویر: اگر تصاویر پخش شده دارای نویزهای افقی یا عمودی باشند، مشکل از دستگاه ضبط، کابل های ارتباطی و یا دوربین است که برای رفع آن بهتر است آداپتورها و عملکرد آن ها را چک کنید. اتصالات، کابل ها و فیش ها را چک کرده و از سلامت آن ها مطمئن شوید. دستگاه دی وی آر را بررسی کنید و مطمئن شوید که آیا تصاویر بدون وجود دوربین ها نیز دارای نویز است یا خیر و در نهایت مسیر کابل کشی و ولتاژ برق را مورد بررسی قرار دهید.
نقش و تاثیر دوربین مدار بسته در زندگی افراد
نقش و تاثیر دوربین مدار بسته در زندگی افراد

 

کلام آخر

در راستای رفع خرابی دوربین مدار بسته، تجربه، تخصص و دانش، سه فاکتور لازم برای موفقیت در این زمینه است. ولی بهتر است در چنین اموری از یک کارشناس متخصص بهره ببرید تا با توجه به مهارت و مشکلات موجود در دوربین، اقدامات لازم را انجام دهد.

 

خدمات مرتبط:

طراحی سایت

خدمات شبکه

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.