خدمات پسیو شبکه و معرفی مراحل اصلی راه اندازی آن

خدمات پسیو شبکه

امروزه به دلیل استفاده بی‌شمار از اینترنت و شبکه های کامپیوتری در موسسه ها ، اداره ها و سازمان ها خدمات اینترنتی بسیار مورد توجه واقع شده است. خدمات اینترنتی شامل خدمات پسیو شبکه و خدمات اکتیو شبکه می باشند. ما در این مقاله راجع به خدمات پسیو شبکه با شما صحبت می کنیم.

معرفی  کلمه پسیو

کلمه پسیو در لغت به معنای غیر فعال می‌باشد و خدمات پسیو شبکه به خدماتی گفته می‌شود که روی آنها فعالیتی انجام نمی‌شود و تنها نقشه یک زیرساخت را برای انتقال داده های اینترنتی ایفا می‌کنند. در واقع باید گفت که مسیرهای ارتباطی زیادی در دنیا برای دسترسی به داده وجود دارد که یکی از آن ها شبکه جهانی اینترنت و پسیو شبکه است. برای مثال می توان گفت خدمات پسیو شبکه مثل یک تجهیزات هستند که به جریان برق برای کارکردن و سرپا بودنشان نیاز ندارند.  اگر خدمات پسیو فعال نباشد امکان ایجاد یک شبکه کاربردی وجود ندارد. این نکته قبل ذکر است که انتقال داده از طریق پسیو شبکه به وسیله کابل مسی و کابل فیبر نوری انجام می‌شود.

معرفی  کلمه پسیو

معرفی و خدمات پسیو شبکه

پسیو شبکه را در واقع باید ستون فقرات شبکه اینترنتی دانست که ارتباطات را در شبکه داخلی کشوری برقرار می‌کند . باید گفت که پسیو شبکه مهمترین قدم برای ایجاد بستر و زمینه شبکه، برای سازمانی خاص است . ما با به وجود آوردن پسیو شبکه از خدمات شبکه استفاده می کنیم. برای داشتن پسیو و یک شبکه قوی و پرسرعت باید از کابل های مرغوبی استفاده کنیم که در بازار و به صورت اصل و اورجینال وجود دارد.  کابل کشی‌ها باید طبق استاندارد اعلام شده باشند. پسیو شبکه از اهمیت بالایی برخوردار است برای همین اجرای خدمات پسیو شبکه نیازمند دقت بالای متخصصین است و باید حتما از افراد متخصص برای راه اندازی پسیو استفاده کرد. اگر خدمات پسیو شبکه به درستی انجام نشود هزینه نگهداری، پشتیبانی و تعویض کابل ها بسیار بالا خواهد بود و این هزینه بالا کمرشکن می‌شود.

معرفی خدمات پسیو شبکه

اگر در راه‌اندازی و طراحی اولیه مشکلی وجود داشته باشد در هنگام استفاده از خدمات پسیو شبکه و حتی امکانات خود شبکه با مشکل روبرو خواهیم شد. باید بگوییم که اگر پسیو شبکه استاندارد ساخته نشده باشد باید بالاترین پهنای باند در شبکه به پسیو اختصاص داده شود تا علاوه بر برطرف کردن نیاز ما قابلیت به روزرسانی شبکه در آینده را با کمترین هزینه داشته باشد. امکانات پسیو شبکه در واقع طوری است که تنها نقش زیرساختی برای عبور داده ها را دارد و نمی‌توان روی آن فعالیتی دیگر انجام داد. در واقع می‌توان به زبان خیلی خیلی ساده بیان کرد که پسیو شبکه تجهیزاتی است که برای فعالیت نیاز به برق ندارند و می‌توانند به ما امکانات بدهند.

معرفی پسیو شبکه

مراحل اصلی راه اندازی پسیو شبکه

راه اندازی پسیو شبکه مراحل مختلفی دارد این مراحل عبارتند از:

  1. انتخاب سخت افزار مناسب شبکه بر اساس نیازهای شبکه کامپیوتری
  2. انتخاب سخت افزارهای مناسب
  3. نصب سخت افزار ها و رک‌ها
  4. انتخاب نحوه ارتباطی برای راه اندازی پسیو شبکه

 

برای راه اندازی کردن و استفاده از پسیو شبکه ،  متخصصان باید از محل اجرای پروژه پسیو دیدن کنند و اطلاعات اولیه را برای طراحی اولیه بررسی و گردآوری کنند.

دوم اینکه متخصصان بعد از بررسی و طراحی اولیه باید مدل زیرساخت شبکه را طراحی بکنند و چون باید تمامی شرایط راه اندازی شبکه و شرایط فیزیکی کاملا توسط آنها بررسی شود، آنها می‌توانند یک نقشه اصولی استاندارد از شبکه های کامپیوتری طراحی کنند.

سوم این که پس از طراحی و تایید طراحی که قبلا کشیده شده است کابل کشی شبکه به دو صورت داخلی و خارجی انجام شود .در این مرحله باید از بهترین کابل ها استفاده شود.

در مرحله بعد باید سایر تجهیزات پسیو شبکه نصب شود. در پایان هم باید یک سیگنال شبکه تست شود تا مشکلاتش بررسی و برای استفاده عموم آماده شود.

مراحل اصلی راه اندازی و خدمات پسیو شبکه

خدمات پسیو شبکه

گاهی ممکن است استفاده و گرفتن خدمات از سیستم غیر فعال عجیب باشد اما باید گفت که پسیو شبکه خدمات مختلفی را به ما ارائه می دهد. این خدمات عبارتند از:  طراحی استاندارد نقشه شبکه/ طراحی استاندارد اتاق سرور / بهینه سازی زیرساخت های شبکه/ پیاده سازی شبکه /کابل کشی برق ،تلفن/ کابل کشی تجهیزات صوتی و تصویری/ جابجایی تجهیزات پسیو شبکه در اینترنت / نصب سیستم های اطفا حریق / نصب سنسور های هوشمند/ نصب دوربین مداربسته در مکان های مختلف / نصب تجهیزات مختلف مثل سوئیچ/ بنابراین به دلیل وجود این خدمات در پسیو، باید به نحو احسن از خدمات پسیو شبکه استفاده کرد.

خدمات پسیو شبکه

عوامل موثر در افزایش هزینه ساخت و خدمات پسیو شبکه

در پرداخت هزینه، نصب و راه اندازی پسیو شبکه عوامل زیادی موثر هستند. این عوامل عبارتند از :

شبکه راه‌اندازی شده :

زمانی شبکه راه‌اندازی شده می‌تواند هزینه بر باشد که این خدمات در محلی ارائه شود که اصلا اینترنت در آنجا نباشد و مجبور به ارائه خدمات کابلی آنتنی هم باشیم.

میزان گستردگی شبکه:

زمانی میزان گستردگی شبکه برای ما هزینه بر است که پسیو شبکه برای محلی گسترده ارائه شود و لازم باشد که حتما برای تمامی نقاط این منطقه وسیع کابل کشی انجام شود.

تعداد گره هایی که شبکه دارد:

هزینه بر بودن این گزینه به این دلیل است که برای انجام هر کاری گرهی وجود دارد. اگر برای ارائه خدمات پسیو شبکه هم گره اینترنتی وجود داشت ، ارائه این خدمات هزینه بر خواهد بود.

ابعاد محل راه اندازی شبکه :

ابعاد محل راه اندازی هم زمانی هزینه بر است که باید تجهیزات پسیو شبکه به طور زیاد و وسیع خریده شود .در حالی که پسیو کوچک هم همین کار پسیو وسیع را انجام می‌دهد.

استفاده از کابلهای مخصوص:

برای راه اندازی پسیو شبکه و ارائه خدمات آن باید از کابل مخصوص و با کیفیت استفاده کرد. این گزینه زمانی هزینه بر است که کابل‌های مرغوب مورد استفاده ، گران باشد.

عوامل موثر در افزایش هزینه ساخت و خدمات پسیو شبکه

 

دلیل اهمیت خدمات پسیو شبکه

برخی از مدیران این باور را دارند که برای داشتن یک شبکه استاندارد باید امکانات و تجهیزات خوب مثل سرور و سوئیچ مناسب استفاده کرد و برای بخش زیرساخت اهمیت قائل شد تا بتوان به سودی خوب دست یافت.  برای همین توجه به پسیو شبکه و زیرساخت شبکه بسیار در روند کار شبکه و اینترنت تاثیرگذار است. ما باید از   پسیو شبکه یه خوبی استفاده کنیم.

 

محصولات ما :

مقالات مرتبط :

اینستاگرام شرکت مهندسی ره پویان شبکه صدر

 

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − هفت =