معرفی سرور اختصاصی

معرفی سرور

سرورها نوعی کامپیوتر بسیار بزرگ هستند که قابلیت نصب و راه اندازی تعداد زیادی نرم‌افزار را هم بر روی خود و هم بر روی دیگر کامپیوترها دارند. سرورها این قابلیت را به دیگران می دهند تا نرم افزارهای بسیار را برای خود نصب کنند. در واقع سرورهای اختصاصی یک درگاه مستقل هستند که امکان ذخیره سازی بالا را به کاربرانش می‌دهد. مدیریت سرورها به دست افراد متخصص انجام می‌شود. این مدیریت به این دلایل اختصاصی است که سرورها بسیار حساس هستند و تعداد زیادی سرور جهانی به آن وصل هستند. اگر مدیریت به دست افراد متخصص انجام نشود امکان وجود اخلال در شبکه‌های جهانی وجود دارد. ما در این مقاله سعی داریم راجع به سرور اختصاصی صحبت کنیم.

معرفی سرور

انواع سرورها

سرورها انواعی دارند که ما در اینجا این انواع را نام می‌بریم. این انواع عبارتند از :

  1. سرور عمومی:

 تمامی نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای سرور عمومی قبلا توسط خود سازنده  نصب شده است و در واقع به صورت اشتراکی بین همه مصرف‌کنندگان پخش شده است و استفاده می‌شود.

  1. سرور اختصاصی :

همواره روسای سازمانها و موسسات بزرگ امنیت سایت هایشان برایشان بسیار مهم  بوده است و  از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. بیشتر این روسا چون افزایش سرعت سایتشان و کنترل ترافیک سایتشان برایشان مهم است سعی می‌کنند یک سرور اختصاصی تهیه کنند و از آن استفاده کنند. سرور اختصاصی به آنها این امکان را می‌دهد که بر اساس نیاز خود از امکانات متنوعی که روی این سرور است استفاده بکنند.

این امکانات که  این سرور به آنها می دهد این است که در نصب نرم افزارهای دلخواه خود آزاد باشند و از فضای وب بدون هیچ محدودیتی استفاده بکنند. مدیریت این سرور کاملا بر عهده خریدار است . از نظر امنیت و داشتن داده های امن و مطمئن و به خاطر ترافیک کمی که دارد سرورهای اختصاصی استفاده می‌شوند.

این نکته لازم به ذکر است که این سرور سرعت بالایی دارند. ما در سطرهای پایین به معرفی کامل تر از سرور اختصاصی می‌پردازیم.

انواع سرورها 

معرفی کامل سرور اختصاصی

سرور اختصاصی در واقع سرویس بسیار کاربردی برای سایت‌های بزرگ است . تهیه یک سرور اختصاصی مثل در اختیار گرفتن یک ساختمان با تمام واحدهای مسکونی و تجاری آن به صورت خصوصی برای خودمان است. ما می توانیم از تمام منابع آن ساختمان برای کارهای خودمان استفاده کنیم یا اینکه این ساختمان را به قسمت های کوچک تر تقسیم کرده و اجازه دهیم . در این سرور هم استفاده و کاربرد آن این گونه است .

اگر ما یک سرور پرقدرت با پهنای باند بسیار بالا و قوی داشته باشیم می‌توانیم فروشگاه آنلاین بزرگ که کاربران زیادی همزمان در آن هستند را راه اندازی کنیم.  ما با این این سرور با هارد و منابع ذخیره سازی بالاتری که تهیه می‌کنیم می‌توانیم سایت‌های اشتراکی راه اندازی کنیم و تعداد زیادی کاربر را در آن ها سهیم کنیم.

معرفی کامل سرور اختصاصی

ساختار سرورهای اختصاصی

سرور های اختصاصی قسمتهای مختلفی دارند. این قسمت ها عبارتند از: منبع تغذیه، خنک کننده، شبکه، ذخیره سازی و ماژول ها

  1. معرفی منبع تغذیه سرور اختصاصی

همواره برای تامین انرژی تجهیزات این سرور، نیاز به یک منبع تغذیه داریم.  حتی سرورهای ضعیف هم به منبع تغذیه نیاز دارند.  منبع تغذیه مصرف انرژی دستگاهمان را افزایش می دهد و می تواند به صورت اختصاصی داخل شاسی نصب شود و یا به صورت یک منبع چند شاخه ای به چند شاسی متصل شود. این کار باعث کاهش شدید نیاز سرور به منبع تغذیه حجیم می‌شود.

معرفی منبع تغذیه سرور اختصاصی

  1. معرفی سیتم خنک کننده سرور اختصاصی

در هنگام استفاده از این سرور، تجهیزاتش حرارت تولید می‌کنند و این حرارت باید دفع شود وگرنه دستگاه می سوزد. سیستم خنک کننده یکی از اجزای اصلی این سرور می‌باشد.

معرفی سیتم خنک کننده سرور اختصاصی

  1. معرفی شبکه سرور اختصاصی

سرورهای اختصاصی معمولاً آداپتور دارند و همچنین ممکن است از آداپتور شبکه یکپارچه استفاده کنند . سیستم های اختصاصی یک اینترفیس متصل به مادربرد دارند که به آن متصل می شود.

معرفی شبکه سرور اختصاصی

  1. تعریف دخیره سازی برای سرور اختصاصی

سرورها در بیشتر مواقع برای ذخیره سازی فایل‌هایشان از هارد استفاده می‌کنند اما نگهداری و ذخیره سازی این اطلاعات همیشه مورد نیاز نیست و بعضی اطلاعات بیهوده و اضافی هستند.  بسیاری از سرور های اختصاصی به راحتی به شاسی متصل می شوند با این کار می توان سیستم‌های با حجم کمتر و سرعت بالا تری را داشت. این ذخیره سازی امکان بوت سیستم و استفاده از سرور بدون هارد را هم به ما می‌دهد.

  1. تعریف ماژول برای سرور اختصاصی

با توجه به اینکه اطلاعات روز افزون دیتاسنترها برای نگهداری این حجم از اطلاعات سرور همواره لازم و مورد نیاز است و استفاده می‌شود ، سرویس دهنده های این سرور با طراحی خاص این امکان را می دهند که پردازش حجم زیادی از اطلاعات در فضای کم، بسیار خوب و بهینه انجام شود. استفاده از ماژول های سرور اختصاصی می‌تواند تمامی سرویس های مورد نیاز ما را به سیستم اصلی و کامپیوترمان بدون هیچ مشکلی اضافه کند.

تعریف ماژول برای سرور اختصاصی

 پیشنهاد سرور اختصاصی به کاربران خاص

 سرور اختصاصی بیشتر به کسانی که سایت یا سامانه هایی با پردازش بالا دارند پیشنهاد می‌شود. خرید این سرور برای سایت‌هایی که کاربران زیادی دارند و امکان استفاده صدها کاربر همزمان از سایتشان وجود دارد و نیاز به فضای ذخیره سازی بالایی  هم دارند، پیشنهاد می‌شود.

 پیشنهاد سرور اختصاصی به کاربران خاص

برتری سرورهای اختصاصی داخلی یا خارجی؟

 ما نمی توانیم اعلام برتری یک سرور خاص را از دیگر سرورها بیان کنیم، بلکه  هر کدام از این سرورها ویژگی های خاص خود را دارند . باید گفت که اگر عمده کاربران سایتتان در ایران هستند این سرور ایران را تهیه کنید ولی در غیر اینصورت سرور اختصاصی خارج از ایران بهینه تر و کم هزینه تر است.

برتری داخلی یا خارجی؟؟

موارد استفاده این سرور

سرورهای اختصاصی برای پردازش های با ترافیک بالا مورد نیاز هستند و استفاده هم می‌شوند. این سرورها برای مصارف برنامه نویسی سنگین و گسترده، برای  انجام ماینینگ‌ها ، برای سایت های فروشگاهی با مشتری های فراوان،  برای سایت های آموزش آنلاین با کاربران همزمان و برای سایت های اشتراک فیلم، ویدئو و موسیقی مناسب هستند.

موارد استفاده سرورهای اختصاصی

جمع بندی

سرورهای اختصاصی مثل یک کامپیوتر بزرگ عمل می‌کنند که این کامپیوترها امکانات دیگری را هم به کامپیوترهای کوچک تر از خودش ارائه می‌کند. سرورهای اختصاصی برای سایت‌های شلوغی که کاربران همزمان بالایی دارند مناسب است. هم چنین سرورهای اختصاصی روند کار کامپیوتر را بالا برده و سرعت آن را افزایش می‌دهند.

 

محصولات ما :

مقالات مرتبط :

 

اینستاگرام شرکت مهندسی ره پویان شبکه صدر

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 17 =