انواع خدمات شبکه اینترنت و مزایا و معایب آن

خدمات شبکه اینترنت

با پیشرفت علم و توسعه تکنولوژی و فناوری ارتباطات، شبکه اینترنت به یکی از کارآمدترین عناصر سازمان ها تبدیل شده است و به جرات می توان گفت که اینترنت جزو لاینفک و جداناپذیر زندگی بشر محسوب می شود. ایجاد شبکه اینترنتی به محقق شدن اهداف بزرگ انسان ها که تبادل و اشتراک اطلاعات است کمک شایانی کرده است. به دلیل ارتباطات گسترده، بهره مندی از خدمات شبکه اینترنت دسترسی راحتی برای پیشبرد هر چه سریع تر امور فراهم کرده است.

ضرورت بهره گیری از خدمات شبکه اینترنت

اصطلاح خدمات شبکه ای برای نرم افزارها و ابزار های وصل کننده زیادی به کار می رود که به واسطه یک کانون و گروه مرکزی مدیریت و کنترل می شود. زمانی که چند رایانه با یک سرور مرکزی با هم ارتباط برقرار کرده و بهم وصل می شوند، شبکه ای را تشکیل می دهند. استفاده از شبکه مزایای مختلفی دارد که از مدیریت نیازها و برنامه ها شروع شده و به کیفیت هر چه بالاتر امور ختم می شود.

پشتیبانی و نگهداری شرکت ها
پشتیبانی و نگهداری شرکت ها

انواع خدمات شبكه اینترنتی

مهم ترین خدماتی که توسط شبکه های فعال در حوزه اینترنت ارائه می شود عبارتند از:

  • خدمات مشاوره شبكه:

انواع کسب و کارها از کوچک تا بزرگ، تجاری، اداری، آموزشی، همه و همه به شبکه اینترنت نیاز دارند. اما متاسفانه تعداد زیادی از افراد در این حوزه معلومات کافی نداشته و اولین گام برای راه‌اندازی شبکه اینترنتی، ارائه مشاوره و خدمات شبکه اینترنت است که شامل: بررسی انتظارات از این شبکه، ارائه راهکار برای داشتن شبکه ای نمونه، زیر ساخت ها و محاسبه هزینه ها می باشد.

  • با توجه به افزایش سرعت توسعه فناوری و پیشرفت علم، صاحبان مشاغل گوناگون و کمپانی ها ناچار به هماهنگی و همراهی با این سرعت رشد بوده که قطعا در این مسیر دچار سردرگمی و حتی گمراهی شده اند. در چنین شرایطی شرکت هایی که در زمینه خدمات شبکه اینترنت فعال هستند خدمات خود را ارائه می دهند.

مزایا و معایب بهره مندی از خدمات پشتیبانی شبکه های اینترنتی

قبل از پرداختن به هر موضوعی بهتر است ابتدا با مزایا و عیوب خدمات شبکه اینترنت آشنا شویم. هر شخص، بخش و یا کمپانی، وابسته به نیاز کاری خود، به شبکه های اینترنتی نیاز پیدا می کند. حال لازم است بدانید که بهره مندی و استفاده از شبکه اینترنتی مزایا و معایب خاص خود را دارد که در این بخش از مقاله به بررسی و بیان مواردی از آن ها خواهیم پرداخت.

مهم ترین مزیت استفاده از شبکه و خدمات شبکه اینترنت در ارگان، سازمان و یا شرکت ها، صرفه جویی در هزینه ها، زمان و در نتیجه بهبود عملکرد کسب و کار ها است. ناگفته نماند که استفاده از خدمات شبکه اینترنتی به برطرف سازی مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری سیستم ها کمک شایانی می کند.

طبیعتاً این شبکه در کنار تاثیرات مثبتی که می تواند بر روی عملکرد شرکت ها بگذارد، می تواند اثرات منفی و مخربی هم داشته باشد. یکی از عمده ترین و بارزترین عیب استفاده از فناوری و به کارگیری خدمات شبکه اینترنت این است که تمامی اطلاعات خصوصی و شخصی شرکت و به عبارتی محرمانه، به راحتی در دسترس شرکت پشتیبان قرار گرفته و این ممکن است به طور ناخواسته به اعتبار سازمان و یا کمپانی کاربر لطمه وارد کند.

آشنایی با وظایف کارشناسان شبکه اینترنت
آشنایی با وظایف کارشناسان شبکه اینترنت

وظایف کارشناسان شبکه اینترنتی

شرکت های پشتیبانی شبکه با کمک کارشناسان و متخصصان خود، اقدام به رفع معایب و نقوص فنی به وجود آمده در سیستم های ارگان ها و کمپانی های تحت پوشش در زمینه سخت افزاری و نرم افزاری می کنند. در حقیقت یک کارشناس فعال در حوزه خدمات شبکه اینترنت موظف است از تخصص خود در زمینه رفع و رجوع مشکلات به وجود آمده استفاده نماید. در ادامه به چند نمونه از وظایف کارشناسان این حوزه اشاره خواهیم کرد:

  • پشتیبانی تجهیزات و ارتباطات اینترنتی
  • پاسخ دادن همه جانبه به سوالات و نیازهای کارفرمایان و کارمندان شرکت در زمینه استفاده از سیستم
  • ساپورت کردن تمام تجهیزات و ابزارآلات نرم افزاری و سخت افزاری سیستم ها
  • آپدیت شبکه ها و سیستم ها به طور دائمی
  • پشتیبانی و ارتقاء سیستم ها و شبکه
  • انجام تمام فعالیت ها در زمینه راه اندازی شبکه و خدمات شبکه اینترنت
  • تهیه یک گزارش کامل از کارهای انجام شده

سخن پایانی

اصلاح خدمات شبکه ای یک تعریف جامع از کلیه خدماتی بوده که در زمینه IT و سایر شبکه های کامپیوتری ارائه می شود. ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با این خدمات و نحوه شبکه شدن آشنا نماییم. اگر جزء علاقمندان به این حوزه هستید، پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت با آدرس https://sadrit.ir مراجعه نمایید.

آشنایی با خدمات شبکه اینترنت
آشنایی با خدمات شبکه اینترنت

 

 

خدمات مرتبط :

مطالب مرتبط:

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.