آموزش نصب دوربین مداربسته ضامن آرامش و امنیت

آموزش نصب دوربین مداربسته مراحل مختلفی دارد چراکه با توجه به این‌که دوربین‌ها قرار است در چه مکان‌هایی و به چه منظوری نصب شوند متفاوت است. ما در این مقاله مراحل و چگونگی نصب دوربین مداربسته را به طور عمومی و باتوجه به استانداردهای ممکن ارائه خواهیم داد.

آرامش و شادی در گرو حفظ با امنیت با دوربین‌های مداربسته

اگر در حال مطالعه این مقاله هستید، حتماً قصد دارید امنیت محیط زندگی یا کاری خود را افزایش دهید تا بتوانید آرامش و شادی خود و عزیزانتان را بیشتر کنید. برای شروع آموزش نصب دوربین مداربسته باید نکاتی را مدنظر قرار دهید.

در گام نخست باید انواع اصلی سیستم‌های دوربین مداربسته را بشناسید و از یکدیگر متمایز کنید. سپس دستورالعمل‌هایی را در مورد چگونگی تنظیم درست آن‌ها بخوانید و یاد بگیرید و در نهایت باید این توانایی را پیدا کنید که ویژگی‌های اضافی را هم که امنیت را افزایش می‌دهد، در سیستم‌های دوربین مداربسته تنظیم کنید. البته باید در ابتدا مطمئن شوید که سیستم شما آن ویژگی‌ها را پشتیبانی می‌کند یا نه.

توجه داشته باشید که مراحل نصب، ممکن است بسته به مارک یا مدل سیستم شما متفاوت باشد.

محبوب‌ترین سیستم‌های دوربین مداربسته

سیستم‌های دوربین مداربسته انواع مختلفی دارند که باید برای آموزش نصب دوربین مداربسته آن‌ها را بشناسید.

 

انواع دوربین مداربسته

 

انواع دوربین مداربسته

 • دوربین‌های IP مستقیم
 • سیستم‌های ضبط فیلم دیجیتال
 • سیستم‌های ضبط ویدئو شبکه

هرکدام از این سیستم‌ها کارایی مشخصی دارند و شما باید برحسب نیازتان یکی از این‌ها را انتخاب کرده و مراحل نصب آن را آموزش ببینید.

 

مراحل نصب دوربین مداربسته از صفر تا صد

پس از این که تصمیم گرفتید تا محیط خود را با یک سیستم دوربین مداربسته امن‌تر کنید، باید مراحل زیر را یک به یک پیش بروید تا در نهایت به یک سیستم امنیتی مناسب دسترسی داشته باشید.

 • انتخاب دوربین مناسب
 • انتخاب محل نصب دوربین مداربسته
 • برقراری مدارها و کابل‌کشی
 • تنظیمات نرم‌افزاری مدار دوربین

انتخاب دوربین مناسب

در گام اول آموزش نصب دوربین مداربسته باید به دنبال انتخاب دوربین مناسب باشیم. برای رسیدن به یک انتخاب خوب، بهتر است که این سوالات را جواب دهیم و با توجه به پاسخ آن‌ها دوربین موردنظر را انتخاب کنیم.

 

انتخاب دوربین مداربسته مناسب

 

 • آیا بیشتر به دنبال آن هستید که افراد بدانند نظارت می‌شوند یا این‌که فقط در پی دریافت یک تصویر واضح هستید حتی اگر دوربین مداربسته شما در معرض دید نباشد؟
 • دوربین را برای یک محیط داخلی می‌خواهید یا تصمیم دارید در فضای بیرونی نصب کنید؟
 • این دوربین قرار است چه مساحتی را پوشش دهد؟
 • به چه نوع تصاویری از لحاظ وضوح و کیفیت نیاز دارید؟
 • شرایط نور محل نصب دوربین چگونه است؟
 • آیا دریافت صدا هم برای شما مهم است؟
 • آیا با گذشت زمان لازم است دوربین‌های بیشتری اضافه کنید؟

پس از جمع‌بندی می‌توانید دوربین موردنظر خود را انتخاب کنید.

انتخاب محل نصب دوربین مداربسته

هرچقدر هم که دوربین انتخابی شما پیشرفته باشد بازهم محل نصب مناسب از مهم‌ترین نکاتی است که در آموزش نصب دوربین مداربسته باید به‌خاطر بسپارید. در مرحله اول باید به دنبال آن باشید که دوربین را در نقاط کور محیط نصب نکنید. زاویه‌بندی دوربین‌ها باید به شکلی باشد که نقطه کوری در کل فضایی که قرار است پوشش داده شود، وجود نداشته باشد.

در مرحله بعد باید محل نصب دوربین‌ها را از لحاظ میزان نور بررسی کنید. دوربین‌ها هرگز نباید در معرض نور مستقیم خورشید و یا تاریکی مطلق قرار بگیرند.

مرحله سوم، توجه ویژه به امنیت ابزار جانبی دوربین است. مثلا سیم‌های دوربین نباید به‌راحتی در دسترس باشند. چون اگر به‌راحتی بتوان به ابزارهای جانبی دوربین دسترسی پیدا کرد، سارقین می‌توانند دوربین را از بین برده یا از کار بیندازند.

سیم‌ها و مدارها باید حتی‌الامکان توکار باشند و اگر هم امکان نصب توکار وجود ندارد، از داکت‌ها و لوله‌های فلزی برای سیم‌ها و انتقال مدار استفاده شود. دستگاه DVR هم باید در محل امنی قرار داشته باشد که دسترسی به آن آسان نباشد.

 

نور مناسب از مهم‌ترین فاکتورهای انتخاب محل نصب دوربین

 

مرحله آخر، منبع تغذیه دوربین است که بهتر آن است این منبع تغذیه از برق کلی ساختمان جدا باشد. علت هم مشخص است. چرا که اگر سارقین یا مهاجمین و … برای از کار انداختن دوربین اقدام به قطع برق کردند، دوربین‌ها همچنان به کار خود ادامه دهند.

برقراری مدارها و کابل‌کشی

در این مرحله از آموزش نصب دوربین مداربسته پس از انتخاب دوربین و محل نصب مناسب آن، سیم‌کشی دوربین‌ها انجام می‌شود که این کار با توجه به راهنمای نصب دوربین صورت می‌گیرد.

 

بسترهای مختلف برای مدارهای دوربین مداربسته

 

به طور کلی مدارهای مختلفی برای دوربین‌ها وجود دارد که شامل بسترهای زیر است:

 • مدار آنالوگ (HD): در این نوع مدار، به ازای هر دوربین یک کابل تصویر و یک کابل برق وجود دارد.
 • دوربین مداربسته تحت شبکه (IP): سیستم دوربین مداربسته IP سه بخش دارد؛ بخش اول دوربین IP، بخش دوم سوئیچ شبکه و بخش سوم NVR. در این مدار، هدف کلی، انتقال تصویر از دوربین به NVR است.
 • دوربین مداربسته وایرلس: برای نصب این نوع دوربین مداربسته نیازی به استفاده از سیم و کابل نیست و دوربین بدون نیاز به سیم به دستگاه ضبط ویدئو متصل می‌شود.

تنظیمات نرم‌افزاری مدار دوربین

پس از همه کارهای فیزیکی که انجام شد، حالا دوربین شما نصب شده است اما برای این که بتواند کار کند باید تنظیمات نرم‌افزاری آن انجام شود. این کار باید بر اساس راهنمای نصب دوربین مداربسته و با توجه به نوع دوربینی که انتخاب کرده‌اید انجام شود. برند دوربین شما و همچنین نوع شبکه انتخابی برای این تنظیمات متفاوت است. به همین علت برای این مرحله از آموزش نصب دوربین مداربسته روش ثابت و مشخصی وجود ندارد و به دوربین، نوع مدار و DVR که شما انتخاب کرده‌اید بستگی دارد.

 

کلام آخر

دوربین مداربسته به شما کمک می‌کند تا محیط پیرامون خود را به مکانی با امنیت بیشتر تبدیل کنید. شما می‌توانید با توجه به نیازتان از انواع دوربین مداربسته استفاده کنید و این‌که کدام یک از انواع دوربین‌های IP مستقیم یا سیستم‌های ضبط فیلم دیجیتال و یا سیستم‌های ضبط ویدئو شبکه را انتخاب می‌کنید، بستگی به خود شما دارد، اما در هر حال باید به هنگام نصب دوربین‌ها 4 مرحله انتخاب دوربین مناسب، انتخاب محل نصب دوربین مداربسته، برقراری مدارها و کابل‌کشی و تنظیمات نرم‌افزاری مدار دوربین را گام به گام انجام دهید تا در نهایت بتوانید از سیستم خود استفاده کنید.

 

 

مقالات مرتبط :

 

 

اینستاگرام شرکت مهندسی ره پویان شبکه صدر

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 5 =