نصب دوربین های مداربسته

امروزه فساد و سرقت در کشورها بسیار رونق پیدا کرده است و این فساد و سرقت دلیل های متفاوتی دارد. از جمله این دلیل‌ها می توان به بی‌پولی و نیازمندی مفرط اشاره کرد . دوربین های مداربسته معمولاً برای نظارت بر  مکان‌های مختلف چه داخلی و چه خارجی استفاده می‌شوند و در واقع برای رصد دزدان نصب شده و به کار گرفته می شوند . ما در این مقاله راجع به دوربین مداربسته، کاربرد آن و انواع آن صحبت می کنیم.

تاریخچه ساخت دوربین مداربسته

در گذشته یک مهندس آلمانی به نام والتر مخترع دوربین مداربسته بود . اولین استفاده رسمی و در واقع کلی از دوربین مداربسته اش ‌، در ایستگاه  وی دوو ارتش آلمان در سال  هزار و نهصد و چهل و دو  بود. اولین دوربین مداربسته را آلمانی ها برای نظارت بر موشک وری کن و نظارت بر چگونگی پرتاب آن نصب کردند.  بعدها کشور آمریکا و حدود هفت سال بعد دوربین مداربسته تجاری را وارد بازار جهانی کرد. نکته قابل توجه این است که استفاده از این دوربین ها در آن زمان نیاز به مجوز خاصی نداشتند و همینطوری خریداری می‌شدند. .

 

تاریخچه ساخت دوربین مداربسته

کاربرد دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته به خاطر ثبت اطلاعات تصویری یک محیط و مکان خاص که در آنجا قررار گرفته و نصب شده است این امکان را به صاحبش می دهد که بعد از وقوع یک جرمی بتواند به راحتی از طریق نگاه کردن به تصاویر دوربین و از طریق مراجعه به مراجع قضایی آن جرم را پیگیری کرده و دزد مال و اموالش یا حتی مجرم دیگری را پیدا کند و از او احقاق حقیقت کند. این دوربین مدار بسته گاهی فقط به کمک صاحبش نمی‌آید بلکه همسایه‌های محل نصبش را هم در هنگام نیاز کمک و مساعدت می‌کند.

کاربرد دوربین مدار بسته

ساختار اصلی دوربین مداربسته

دور بین مداربسته های مداربسته ساختار و پیچیدگی‎هایی دارند که این ساختار عبارتند از:

 1. بدنه دوربین: این بدنه بیشتر به جنس فلزی است. بدنه دوربین مداربسته انواع مختلف قاب اصلی، قاب پوششی و قاب بیرونی دارد که آن قاب‌ها را نسبت به فضای مورد استفاده انتخاب می کنند.
 2. بخش الکترونیکی دوربین: در دوربین مداربسته سیم پیچی‌ها و سنسورهای خاصی تعبیه شده است . این سیم‌پیچی‌ها روند رسیدگی الکتریسیته را راحت‌تر می‌کنند.
 3. لنز دوربین : بر روی دوربین مداربسته لنز زوم تعبیه شده است. این لنز طبق اسمش این امکان را می‌دهد که فاصله کنونی از یک مکان را تغییر دهیم و همچنین بتوانیم زاویه دیدهای مختلفی را نگاه کرده و بررسی کنیم . لنز دوربین مداربسته از یک یا چند عدسی تشکیل شده است. برای مشاهده تصاویر در لنز دوربین هرچه فاصله کانونی در لنز را بیشتر کنیم تصویر را کمتر زوم می‌کند و هر چه فاصله کانونی را کمتر کنیم تصویر را بیشتر زوم می کند و دید راحت‌تر اتفاق می‌افتد.
 4. بخش خروجی دوربین مداربسته : بخش خروجی این دوربین مداربسته به دو صورت است یکی از طریق آنالوگ است که با دستگاه‌های دیگر ارتباط برقرار می‌کند و دیگری از طریق فیش آی پی به دستگاه‌های دیگر وصل می‌شود.


ساختار اصلی دوربین مداربسته

بررسی دوربین مداربسته از نظر ظاهری

دوربین‌های مداربسته انواع مختلفی دارند این انواع عبارتند از.

 1. دوربین مداربسته گنبدی شکل یا همان دام

دوربین های مداربسته گنبدی شکل همانطور که از اسمشان معلوم است برای استفاده در زیر یک سقف ساخته شده اند و این امکان را به صاحبان کارخانه‌ها می‌دهد که بتوانند به راحتی دوربین‌هایی را در زیر سقف نصب کنند.

دوربین مداربسته گنبدی شکل یا همان دام

 1. دوربین مدار بسته جعبه یا همان با کسی

این دوربین های مدار بسته باکسی یا همان جعبه‌ای  طوری هستند که بدنه آنها در محیط مستطیلی شکل قرار گرفته است و لنز دوربین بعدا جداگانه بر روی آن نصب می شود.

دوربین مدار بسته جعبه یا همان با کسی

 1. دوربین مداربسته گلوله‌ای

این دوربین های مدار بسته جنس فلزی دارند و بیشتر استوانه ‌ای شکل هستند و به خاطر شباهتشان به تفنگ به آن گلوله ای گفته شده است. این دوربین هم نمونه خوبی از یک دوربین مدار بسته می‌باشد.

 

دوربین مداربسته گلوله‌ای

 

 1. دوربین های مداربسته گردان یا همان اسپیددام

دوربین مداربسته گردان قابلیت چرخش به هر طرف را دارد و در واقع تصاویر را از همه طرف رصد می کند. .

دوربین های مداربسته گردان یا همان اسپیددام

 1. دوربین مداربسته مینیاتوری

این دوربین ها دوربین های مدار بسته کوچکی هستند که بیشتر به عنوان دوربین های مخفی از آنها استفاده شده و کاربرد دارند.

دوربین مداربسته مینیاتوری

 1. دوربین مداربسته حرارتی

این دوربین های مداربسته تصاویر خود را بجای استفاده از نور خورشید با  استفاده از حرارت موجود در محیط می‌سازند و به آن توجه دارند.

دوربین مداربسته حرارتی

تقسیم بندی دوربین مدار بسته از نظر محل استفاده آنها

 1. محیط داخلی
 2. محیط بیرونی

 

تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ با دیگر دوربین ها

 1. تفاوت در رزولوشن تصویر : دوربین هایی که آنالوگ نیستند از نظر رزولوشن تصویر سطح بسیار بالا و با کیفیتی دارند.
 2. تفاوت در پردازش تصویر : این قابلیت تنها در دوربین‌های مدار بسته‌ای که آنالوگ نیستند وجود دارد. گرچه دوربین های آنالوگ قابلیت اولیه در این زمینه دارند اما این امکان به صورت حرفه‌ای و عالی فقط در دوربین هایی که آنالوگ نیستند وجود دارد .
 3. تفاوت در انعطاف پذیری و امکان گسترش: دوربین‌های مدار بسته‌ای که غیر آنالوگ هستند انعطاف‌پذیری و امکان گسترش بالایی نسبت به  دوربین ‌های آنالوگ‌ دار دارند.
 4. تفاوت قیمت: از نظر قیمت دوربین های مدار بسته آنالوگ بسیار ارزانتر از دیگر دوربین های مداربسته هستند .

تفاوت در سادگی نصب دوربین: دوربین های آنالوگ از نظر نصب کردن از آن‌های دیگر راحت تر هستند و کار نصاب دوربین مداربسته راحت است.

 

تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ با دیگر دوربین ها

 

ویژگی دید در شب در دوربین‌های مدار بسته

دوربین‌های مداربسته ویژگی دید در شب دارند. این قابلیت به سیله مادون قرمز امکان پذیر است. همانطور که از اسم این عنوان معلوم است، مادون قرمز به دوربین‌های مداربسته این امکان را می‌دهد تا بتواند در شب و در اوج تاریکی، مخصوصا در جاهایی که هیچ چراغ و نوری وجود ندارد به وسیله اشعه مادون قرمر چیزی را شناسایی کرده و چیستی آن را تشخیص دهد. مادون قرمز اشعه ای است که با تابش بر جایی می‌توان چیستی آنجا را به خوب متوجه شد. با پی بردن به وجود چنین اشعه‌ای آن را در دوربین‌ها مداربسته به کار بردند و سیستم تازه‌تر و پیشرفته‌تری را اختراع کردند.

 

خدمات ما :

مقالات مرتبط :

 

اینستاگرام شرکت مهندسی ره پویان شبکه صدر

 

 

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.