آشنایی با نصب دوربین مدار بسته روی گوشی

نصب دوربین مدار بسته روی گوشی

مقدمه

به دوربین‌هایی که در یک جای ثابت نصب می­شوند و از محیط اطراف تصویربرداری می­کنند و می­توان این تصاویر را ضبط یا روی نمایشگر مشاهده کرد، دوربین مدار بسته گفته می­شود. در دنیای پیشرفته امروزی برای جلوگیری از سرقت و حفظ امنیت در محیط‌های مختلف از این دوربین‌ها استفاده می‌شود. البته این دوربین‌ها به‌اندازه‌ای کارآمد و پیشرفته هستند که این روزها در بیشتر مکان‌های عمومی دیده می‌شوند. در ادامه قصد داریم شما را با نسل جدیدی از نصب دوربین مدار بسته روی گوشی هوشمند، آشنا کنیم.

کارایی دوربین مدار بسته برای گوشی

این نوع دوربین‌ها در مکان‌های عمومی مانند دانشگاه‌ها، بانک‌ها و شرکت‌ها برای کنترل موارد مختلف مانند عبورومرورها، جلوگیری از حضور افراد غریبه و حفظ امنیت نصب می­شود. یکی از این قابلیت‌ها توانایی مشاهده از راه دور و از طریق تلفن همراه آنچه که ضبط می­شود را ایجاد می‌کند.در واقع با نصب دوربین مدار بسته روی گوشی می­توان تصاویر ضبط شده را از طریق اپلیکیشن‌های مختلف که البته نیازمند اینترنت هستند مشاهده کرد. اما باید توجه داشت که نرم‌افزارهای گوشی و کامپیوتر فقط مختص به دستگاه‌ها و برندهای خود خواهند بود و دیگر برندها را پشتیبانی نمی­کنند.

عملکرد دوربین‌های مداربسته

در مواردی ممکن است فرد امکان دسترسی به صفحه نمایشگر متصل به دوربین را نداشته باشد یا در سفر و دور از محل نصب‌شده‌ی دوربین باشد. در این مواقع لازم است برای کنترل و نظارت آنچه که می‌خواهند، از نصب دوربین مدار بسته روی گوشی استفاده کنند. این کار باعث می­شود اگر مورد مشکوکی به وجود آید که نیاز به خبردادن باشد، سیستم هشداردهنده از طریق تلفن همراه به فرد هشدار ­دهد. همچنین باعث بهبود نظم و ترتیب و کیفیت و بهره‌وری در شرکت‌هایی که توانایی نظارت بر آن­ها وجود ندارد می­شود.

مشاهده تصاویر از طریق تلفن همراه

مشاهده تصاویر از راه دور

در ابتدا نیاز به استفاده از نرم‌افزارهایی است که از طریق آن­ها می­توان به تصاویر دوربین دسترسی داشت. اگر در مکانی که دوربین در آن نصب شده اینترنت وجود داشته باشد، از طریق وصل شدن به راه‌های ارتباطی و ذخیره‌ساز نظیر DVR یا NVR، تصاویر ضبط شده را در همان لحظه دریافت و مشاهده کنید.

در گذشته پس از نصب دوربین مدار بسته روی گوشی تصاویر دریافتی معمولا روی DVD یا CD ذخیره میشد؛ اما امروزه می­توان از طریق اپلیکیشن‌های مختلفی که برای سیستم عامل ویندوز، IOS و Android نصب می­شود به فیلم‌ها دسترسی داشت. در ابتدا لازم است برای دریافت و انتقال این تصاویر یک IP خصوصی از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت تهیه کرد. پس از آن لازم است تنظیمات مناسب را وارد کنیم که توضیحات مربوط به آن در سایت‌ها و راهنمایی‌های مربوط به هر برند به‌صورت جداگانه ارائه شده است.

نصب دوربین مدار بسته روی گوشی از جمله اقدامات محافظتی است که با به‌روزرسانی‌های جدید شرکت‌های مختلف دسترسی به فیلم‌های ضبط‌شده‌ی آن راحت‌تر می­شود. از جمله روش‌های انتقال تصاویر روی تلفن همراه به روش p2p است. این روش نیازمند تنظیمات خاصی نیست؛ در واقع p2p یک کد بوده که منحصرا برای هر دستگاه ساخته شده است و نیاز به IP نیز ندارد و فقط با اسکن QR کد می­تواند به دستگاه NVR متصل شود. از جمله مزایای این روش امکان دسته‌بندی تمامی محتویات ذخیره شده است.

اتصال از طریق NVR و DVR

اتصال دوربین مدار بسته به گوشی

لازم است نصب دوربین های مدار بسته روی گوشی از طریق internet explore باشد و اگر تمایل دارید اتصال روی سیستم‌های متنوع صورت گیرد باید برای هرکدام به‌طور جداگانه تنظیمات اعمال شود. ممکن است شما برای دریافت تصاویر ضبط شده از طریق تلفن همراه به مشکل بر بخورید. از مهم‌ترین عوامل آن اینترنت ضعیف یا قطع شدن اتصال گوشی به اینترنت است و عامل دیگر به‌هم‌خوردن تنظیمات دستگاه ضبط DVR/NVR است.

از جمله مزایایی که نصب دوربین مدار بسته روی گوشی دارد این است که امکان ذخیره‌سازی و پشتیبان‌گیری از تصاویر ضبط شده وجود دارد. می‌توان یک دوربین را از چندین نرم‌افزار کنترل و مشاهده کرد. همچنین از طریق آن با افراد مکالمه کرد و به چرخش و حرکت دوربین‌ها دسترسی داشت. ازطرفی امکان کنترل کیفیت کاری کارمندان نیز وجود دارد. در مورد مسائلی مانند نظارت بر امنیت کودکان، حیوانات خانگی و وسایلی نیز کارآمد خواهد بود.

ویژگی دوربین‌های نصب شده روی گوشی

یکی از موارد مهم در مورد نصب دوربین مدار بسته روی گوشی توجه به مسائل امنیتی از جمله نام کاربری و رمز عبور است. درواقع برای اتصال دوربین‌ها روی گوشی و دسترسی به اطلاعات ضبط شده نیازمند یک  Admin است که از طریق آن می­توان به تمامی قسمت‌های دوربین دسترسی داشت؛ بنابراین باید فرد قابل اطمینانی این بخش را به عهده داشته باشد. همچنین حتما برای دسترسی به نام کاربری و اطلاعات باید رمز عبور در نظر گرفته شده باشد.

توجه داشته باشید برخی از تنظیمات دستگاه‌ها در ابتدا دارای رمز عبور نیست و شما باید حتما از طریق بازیابی به یک رمز عبور جدید دسترسی پیدا کنید. این رمز نباید در اختیار هیچ‌کس قرار گیرد؛ زیرا امکان دسترسی افراد و استفاده نامناسب از تصاویر ضبط‌شده‌ شما را فراهم می­کند.

برای دسترسی مناسب به تصاویر دوربین و مشاهده آن­ها با کیفیت بالا علاوه بر نیاز به اینترنتی پرسرعت، سرعت آپلود نیز باید موردتوجه قرار گیرد. درصورتی‌که اینترنت شما به‌اندازه کافی سرعت موردنیاز را داشته باشد اما مناسب با پهنای باند دوربین‌های نصب شده نباشد، ممکن است در انتقال تصاویر به اختلال بربخورد و تصاویر با کیفیت کمی منتشر شوند.

انتقال تصاویر دوربین بر روی گوشی

سخن آخر

به‌عنوان نکته پایانی در رابطه با نصب دوربین مدار بسته روی گوشی، این سیستم امروزه امکانات گسترده‌ای را در اختیار افرادی می­گذارند که نیازمند به کنترل یک محدوده خاص هستند. برای استفاده از این ویژگی باید به مسائل مختلفی از جمله امنیت تصاویر ضبط شده و بازیابی و ذخیره آن­ها، کنترل پهنای باندها، تعداد دوربین‌های نصب شده و سرعت اینترنت و آپلود به بهترین نحو توجه داشت. دسترسی به این داده‌های تصویری امنیت را به محیط‌های مختلفی وارد می‌کند و از طرفی کنترل و تجزیه‌وتحلیل این داده‌ها را برای کاربر بسیار آسان می‌کند.

 

خدمات ما :

مقالات مرتبط :

 

اینستاگرام شرکت مهندسی ره پویان شبکه صدر

 

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − پنج =