تعرفه سرور اختصاصی چگونه تعیین می شود؟

چرا سرور اختصاصی مهم است ؟

برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی، راه اندازی سایت برای کاربران ضروری است. راه اندازی سایت مراحلی دارد، که یکی از آن مراحل انتخاب سرور است. از آنجایی که تعرفه سرور اختصاصی بر انتخاب ما اثرگذار است، در این مقاله به بررسی قیمت و موارد اثرگذار بر آن می پردازیم.

 

سرور چیست؟

سرور سیستمی است که برای ارائه سرویس و خدمات به سیستم های دیگر برنامه ریزی شده است. سرور در راس یک سیستم ارتباطی قرار می گیرد و با توجه به اینکه باید 24 ساعت روشن باشد و اطلاعات زیادی را دریافت و ارسال می کند، از نظر سخت افزاری بسیار قوی تر از سیستم های معمولی است.

تعرفه سرور اختصاصی بنا بر محل دیتاسنتر متفاوت است.
تعرفه سرور اختصاصی بنا بر محل دیتاسنتر متفاوت است.

سرور اختصاصی یا Dedicated Server چیست؟

از یک سرور بنابر نیاز مشتری به شکل های مختلفی می توان استفاده کرد. حال اگر یک سرور به صورت یک واحد کامل در اختیار کاربر قرار گیرد، به عنوان سرور اختصاصی شناخته می شود. شرکت ها، ادارات و یا سازمان هایی که وسعت کار آن ها زیاد است و نیاز به سروری بدون کمبود منابع با عملکرد بالا دارند، سرور اختصاصی بهترین گزینه است. گرچه تعرفه سرورهای اختصاصی  بالاتر از سرورهای مجازی است، ولی پهنای باند و امنیت بیشتری را هم تامین می کنند.

دیتاسنتر محل نگهداری سرورها است.
دیتاسنتر محل نگهداری سرورها است.

آیا دیتاسنتر بر انتخاب ما تاثیرگذار است؟

سرورها با توجه به بزرگی و وسعتشان در محلی به نام دیتاسنتر نگهداری می شوند. این دیتاسنتر می تواند داخل ایران قرار گرفته باشد و یا خارج از ایران. دیتاسنتر سرور مورد نظر شما داخل ایران باشد یا خارج آن، برای شما در هر نقطه از جهان باشید، در دسترس است. البته برخی تفاوت ها را ایجاد می کند که بر تعرفه سرور اختصاصی تاثیر می گذارد. به اختصار چند نمونه را توضیح می دهیم.

  • سرعت دسترسی

سرعت دسترسی شما با فاصله شما نسبت به مکان دیتاسنتر رابطه دارد. هرچقدر فاصله شما از سرور بیشتر باشد، سرعت دسترسی شما کمتر خواهد بود. به همین دلیل اگر سرورهای داخل ایران را انتخاب کنید، به علت نزدیکی سرعت دسترسی شما بیشتر خواهد بود.

 

  • کیفیت شبکه و آپ تایم آن

از نظر تایم بالا بودن سرورها، کیفیت سرورهای دیتاسنترهای خارجی به خصوص دیتاسنترهایی که در کشورهای پیشرفته قرار دارند بالاتر است. مسلما” آپ تایم بالاتر باعث افزایش تعرفه سرور اختصاصی می شود.

 

  • امنیت

در صورتی که سایت شما یک سایت دولتی است و یا مربوط به شرکت هایی است که اطلاعات آن باید محرمانه نگهداری شود و یا اینکه در ارتباط با منافع ملی هستند، استفاده از سرورهایی که دیتاسنتر آن در ایران قرار دارد توصیه می شود.

امنیت سرور بر انتخاب سرور موثر است.
امنیت سرور بر انتخاب سرور موثر است.
  • پهنای باند

سرورهایی که دیتاسنتر آن ها در خارج از ایران است از پهنای باند بیشتری برخوردارند. به همین دلیل برای سایت هایی که دانلود و آپلود اطلاعات در آن ها زیاد است مناسب تر است. تعرفه سرور اختصاصی بنا بر پهنای باندی که در اختیار شما قرار می گیرد متفاوت است.

سرورهای خارجی از پهنای باند بیشتری برخوردارند.
سرورهای خارجی از پهنای باند بیشتری برخوردارند.
  • سئو سایت

اگر سایت شما برای کاربران ایرانی باشد، مسلما” بازدیدکنندگان شما بیشتر از داخل ایران هستند. از طرفی سرعت بالا آمدن سایت با سرورهای ایرانی بیشتر است که همین باعث دسترسی بیشتر کاربران خواهد شد و بر سئو سایت شما تاثیر می گذارد.

 

  • هزینه سرویس

هزینه ای که برای سرور پرداخت می کنید به موارد زیادی بستگی دارد. در حالت کلی تعرفه سرور اختصاصی خارجی بیشتر از سرویس های داخل ایران است. از طرفی به علت اینکه سرورهای خارجی از پیشرفته ترین سیستم ها استفاده می کنند و مرتبا” به روز می شوند، قیمت بیشتر آن ها چندان دور از ذهن نیست. این نکته را هم نباید نادیده گرفت که در سرورهای خارجی به خاطر قانون کپی رایت امکان استفاده از نرم افزار های بدون لایسنس نیست و همین موضوع باعث می شود که برای تهیه آن ها هم هزینه ای پرداخت کنید.

دسترسی به مخازن اطلاعاتی بر تعرفه سرور اختصاصی ایرانی اثر می گذارد.
دسترسی به مخازن اطلاعاتی بر تعرفه سرور اختصاصی ایرانی اثر می گذارد.
  • استفاده از مخازن اطلاعات

سرورهای ایرانی به دلیل تحریم به برخی از مخازن اطلاعاتی دسترسی ندارند و این یک نقطه ضعف برای دیتاسنترهای داخل ایران است.

 

  • قوانین

به دلیل رعایت سختگیرانه قوانین در کشورهای خارجی، دیتاسنترهای مسقر در این کشورها باید تحت نظر همین قوانین فعالیت کنند. مثل قانون کپی رایت که بالاتر به آن اشاره کردیم. شاید محدودیت هایی که این قوانین ایجاد می کنند برای سایت های ایرانی مشکلاتی ایجاد کند و از دیگر موارد تاثیرگذار بر تعرفه سرور اختصاصی قوانین است.. از طرفی مسائلی مثل تحریم می تواند بر انتخاب سرورهای خارجی تاثیر بگذارد.

برای انتخاب نوع سرور بهتر است از متخصصان مشاوره بگیرید.
برای انتخاب نوع سرور بهتر است از متخصصان مشاوره بگیرید.

در نهایت باید به این نکته توجه کرد که در انتخاب سرور اختصاصی باید موارد زیادی را در نظر گرفت و بنابر امکاناتی که هر کدام به کاربر می دهد، گزینه مناسب را برگزید.

 

تعرفه سرور اختصاصی

با توجه به مطالبی که به آن ها اشاره کردیم و امکاناتی که هاست به شما می دهد، می توانید سرورهای اختصاصی را با قیمت های متفاوت خریداری کنید. البته توجه داشته باشید که این قیمت ها برحسب تغییرات نرخ، تغییر می کنند. به عنوان مثال، تعرفه هاست همراه با سرور اختصاصی دارای گواهینامه SSL برای دامنه های داخلی و خارجی با فضای 50 گیگابایت و پهنای باند نامحدود از ماهانه  327000 تا سالانه 4090000 تومان می باشد. برای نمونه به بیان چند نمونه از تعرفه سرور اختصاصی در جدول زیر می پردازیم.

 

 

دیتاسنتر پردازنده حافظه هارد قیمت.تومان
هتزنر آلمان Intel core i7-6700 64GB DDR 2*4TB-2*512GB SSD 1,391,600
هتزنر آلمان Intel Xeon E-2176G 64GB DDR 2*8TB SATA- 2*1TB SSD 2,815,700
امین ایران Intel Xeon L5640 16GB DDR3 3x146GB SAS 899,000
امین ایران Intel Xeon E5-2620 32GB DDR3 1x3TB SAS 1،299،000
آسیاتک CPU2*INTELXeonx5670 500GB SSD 2,550,000
آسیاتک CPU 2 * Intel Xeon E5-2650 V2 1TB SSD 3,200,000

 

برای مشاوره در مورد تعرفه سرور اختصاصی و انتخاب آن می توانید با ما تماس بگیرید.

 

خدمات مرتبط:

مقالات مرتبط:

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.