آشنایی با دوربین مداربسته کامپیوتری

دوربین مداربسته کامپیوتری

دوربین مداربسته کامپیوتری امروزه به عنوان جزئی جدا نشدنی از زندگی بشر به شمار می‌روند. به این مفهوم که بسیاری از افراد از این نوع دوربین‌ها برای مسائل امنیتی و حفاظتی بهره می‌گیرند. دوربین‌های مدار بسته کامپیوتری در دو نوع آنالوگ و تحت شبکه معرفی شده‌اند.

امروزه گذر از آنالوگ و دردسرهای آن در اکثر لوازم صورت پذیرفته است؛ اما بسیاری از دوربین‌های مداربسته همچنان با سیستم‌های آنالوگ کار می‌کنند. در حقیقت دوربین‌های تحت شبکه انواعی از دوربین‌های مداربسته هستند که بر خلاف دوربین‌های مدار بسته آنالوگ، از پروتکل‌های شبکه برای انتقال و ارسال اطلاعات بهره می‌گیرند.

دوربین‌های تحت شبکه اغلب مناسب سیستم‌های حفاظتی و نظارتی است و به شکل بسیار موثری برای این منظور به کار گرفته می‌شود. در این متن قصد داریم تا به معرفی نکاتی در رابطه با دوربین مداربسته کامپیوتری بپردازیم.

 

انواع دوربین مدار بسته

 

امروزه می توان این نوع از دوربین را به رایانه متصل کرد یا داده دوربین را به شبکه انتقال داد. بنابراین می توان تصاویر مربوط به دوربین مداربسته را روی صفحه لپ تاپ یا دسک تاپ تماشا کرد. این مورد اغلب برای سیستم‌های امنیتی خانه و مشاغل مورد استفاده قرار می گیرد و در صورت وقوع جرم یا حادثه دیگر، تصاویر را به صورت زنده برای نگهبانان و کارمندان نشان میدهد و یا آنها را روی نوارهای VHS یا سیستم های ضبط فیلم دیجیتال ذخیره می کند.

 

کاربرد دوربین‌های مدار بسته تلویزیونی

 

نحوه کارکرد نرم افزارهای دوربین مداربسته

انتخاب دوربین‌های امنیتی تنها گام مهم در اجرای نظارت تصویری نیست. بلکه نرم افزار مدیریت فیلم در پشت دوربین نیز باید از عملکردهایی که کاربر به آن نیاز دارد، پشتیبانی کند. در درجه اول در مورد سیستم عامل‌های تجزیه و تحلیل ویدیویی، برای بهره برداری از عملکرد ارائه شده توسط سیستم های مدار بسته، که مبتنی بر IP با هدف انتقال از آنالوگ به دیجیتال کار می‌کنند، نرم افزارهای مخصوصی مورد نیاز است.

در سال‌های اخیر نرم افزار دوربین مداربسته برای تجزیه و تحلیل ویدئوها به کار گرفته شده است. استفاده از قدرت پردازش بی‌نظیر رایانه‌های مدرن امروزی و همچنین سیستم عامل‌های تجزیه و تحلیل جدید می‌توانند به افراد امکان شمارش، نقشه برداری حرارتی، تشخیص چهره و مجموعه‌ای از ویژگی‌های دیگر را بدهند که به اپراتورها امکان می دهد مظنونان را بدون نظارت دائمی توسط انسان ردیابی کنند.

بر همین اساس امروزه نرم افزارهای مورد نیاز برای کارکرد دوربین مداربسته کامپیوتری، به همراه این محصولات در اختیار کاربر قرار می‌گیرند. در واقع دستگاه های CCTV Camera  دارای نرم افزار رایانه‌ای رایگان هستند که به کاربر این امکان را می‌دهند تا با بسیاری از قابلیت ها به دوربین DVR ، NVR یا IP خود دسترسی داشته باشند. نصب این نرم افزارها بسیار ساده است؛ به طوری که میتوان CD یا DVD نرم افزار ارائه شده با دوربین مدار بسته را در درایو رایانه قرار داد و یا نرم افزار را از طریق وب سایت سازنده بارگیری کرد.

 

نرم افزارهای دوربین مداربسته

 

 چگونه می‌توان دوربین‌های مداربسته را به کامپیوتر متصل کرد؟

همان طور که از نام دوربین مداربسته کامپیوتری مشخص است و در مورد آن نیز صحبت شد، این دوربین‌ها باید تصاویر خود را مانیتور کنند که این کار میتواند از طریق کامپیوتر انجام پذیرد. این اتصال میتواند به روش‌های مختلفی انجام پذیرد. به طور مثال برخی از سیستم های دوربین مدار بسته از کابل کواکسیال استفاده می کنند ، در حالی که برخی دیگر از کابل USB استاندارد استفاده می کنند.

برخی از تنظیمات دوربین مداربسته دارای روتری هستند که از طریق آن میتوان چندین دوربین را به هم متصل کرد. به طور کلی برای اتصال دوربین مداربسته IP امنیتی به رایانه پنج روش کلی پیشنهاد می‌شود:

  1. دوربین WiFi یا PoE را مستقیماً به PC / Mac وصل کنید. (بدون اینترنت)
  2. اتصال دوربین WiFi به کامپیوتر از طریق روتر (با اینترنت)
  3. دوربین PoE (سیمی) را به کامپیوتر بدون PoE Injector / Switch وصل کنید.
  4. دوربین IP PoE (سیمی) را با PoE Injector / Switch به کامپیوتر وصل کنید.
  5. یک سیستم دوربین مداربسته را به کامپیوتر / مک (با یا بدون شبکه) متصل کنید.

به غیر از کامپیوترها، دوربین‌های مداربسته لازم است تا برای کارکرد صحیح، به منبع تغذیه مناسب نیز متصل شوند. برخی از سیستم‌های مدار بسته از طریق کابل USB به دوربین‌ها نیرو میرسانند و دیگر نیازی به منبع تغذیه اختصاصی برای هر دوربین نیست.

 

نحوه انتقال تصاویر بر روی کامپیوتر

دوربین مداربسته کامپیوتری از یک یا چند دوربین فیلمبرداری برای انتقال تصاویر ویدئویی و گاهی تصاویر صوتی به یک مانیتور، مجموعه‌ای از مانیتورها یا ضبط کننده فیلم استفاده می کند. تفاوت دوربین مدار بسته کامپیوتری با تلویزیون این است که تلویزیون استاندارد به صورت علنی سیگنال‌هایی را برای عموم پخش می‌کند در حالی که دوربین مداربسته یا از انتقال بی سیم یا از انتقال سیمی برای ارسال فیلم‌های ویدئویی از دوربین‌های ویدئویی به مانیتور یا دستگاه ضبط استفاده می کند.

بیشتر سیستم‌های دوربین مداربسته کامپیوتری برای نظارت استفاده می‌شوند که می‌تواند شامل نظارت بر امنیت، جاسوسی یا اهداف نظارت بر ایمنی باشد.

سیستم های دوربین مداربسته در ایران با پیشرفت تکنولوژی و مقرون به صرفه تر شدن در طی دهه گذشته بسیار محبوب شده‌اند. بیشتر دوربین‌های مداربسته‌ای که امروزه استفاده می شوند معمولاً برای نظارت و اهداف امنیتی هستند.

تقریباً در هر بانک، مرکز خرید و فروشگاه بزرگ می‌توانید سیستم‌های مدار بسته را پیدا کنید. در حقیقت سیستم‌های مدار بسته بسیار مقرون به صرفه شده‌اند. تقریباً در هر فروشگاهی سیستم های دوربین مدار بسته برای اهداف امنیتی وجود دارد.

به طور کلی انواع مختلفی از دوربین‌های مدار بسته وجود دارد ، آنها را می‌توان بر اساس انواع تصویری که قادرند ضبط کنند، میزان فریمی که می توانند در هر دقیقه بگیرند ، نوع اتصال به مانیتور، موقعیت حرکت و توابع خاصی را که می توانند ارائه دهند، تقسیم بندی کرد.

 

دوربین مداربسته کامپیوتری وسایلی کاربردی در دنیای امروز

 

دوربین‌های مداربسته وسایلی کاربردی در دنیای امروز

مشاغل مختلف دارای چندین نوع دوربین برای استفاده هستند. دوربین‌های بیرونی به دلیل پوشش ضد آب یا ضد رطوبت برای مقاومت در برابر متغیرهای هوا طراحی شده‌اند. مشاغل مورد نیاز برای نظارت شبانه می‌توانند دوربین مادون قرمز یا کم نور را انتخاب کنند.

برای نظارت بر کارمندان و مشتری، برخی از مشاغل ممکن است یک محفظه دوربین ویژه مانند گنبد سیاه انتخاب کنند ، به طوری که افراد نمی‌دانند دوربین چه سمتی را نشان می‌دهد. دوربین‌های مخفی مینیاتوری نیز برای مشاغلی که نیاز به ضبط گسسته دارند در دسترس است.

 

خدمات ما :

مقالات مرتبط :

 

اینستاگرام شرکت مهندسی ره پویان شبکه صدر

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.