بررسی کیفیت خدمات در شبکه‎ های کامپیوتری و پشتیبانی آن

کیفیت خدمات در شبکه های کامپیوتری

کیفیت خدمات در شبکه‌های کامپیوتری

رشد روزافزون شبکه‌های کامپیوتری و ارائه خدماتی مانند نصب و راه‌اندازی و پشتیبانی و نگهداری شبکه موجب شده است که در این مقاله به بررسی کیفیت خدمات در شبکه های کامپیوتری بپردازیم. درواقع تمامی کارهای صورت گرفته در انواع بیزنس‌ها و شرکت‌ها به صورت بسیار گسترده‌ای به شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت ارتباط دارد. کلیه خدمات کامپیوتری باید توسط افراد با تجربه و کارشناس انجام شود. کیفیت خدمات مربوط به نصب و راه‌اندازی شبکه می‌تواند به عنوان یک عامل مهم در این نوع فعالیت‌ها در نظر گرفته شود.

اما این خدمات شامل چه مواردی می‌شوند؟ به طور کلی سرویس‌های مختلفی توسط شرکت‌های خدمات کامپیوتری به مشتریان ارائه می‌شود. مواردی مانند استفاده از خدمات اینترنت و اینترانت، خدمات مربوط به پخش ویدئوکنفرانس، فایل شیرینگ، کاربرد پرینترهای تحت شبکه، ارتباط های دارای وی پی ان بین دفاتر یک شرکت، نصب و راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته و رفع مشکلات و خرابی‌های مربوط به هرکدام از سرویس‌های ذکر شده، از خدمات کامپیوتری ارائه شده می‌باشد. باید به این نکته نیز توجه شود که ارائه خدمات کامپیوتری تنها منحصر به شرکت‌ها و موسسات نیست و این خدمات شامل رفع مشکلات و نصب سیستم‌های کاربران خانگی نیز خواهد شد.

شرکت تجهیزات شبکه های کامپیوتری

وظایف و کارهایی که توسط یک شرکت کامپیوتری ارائه می‌شود در بالا ذکر شد. اما یک شرکت تجهیزات شبکه باید در امر مشاوره و ارائه راه‌حل‌های مختلف برای بالا بردن کیفیت خدمات در شبکه‌های کامپیوتری نیز فعالیت کند. مواردی مانند اکتیو کردن و پسیو شبکه، ارائه خدماتی برای زیرساخت شبکه و پشتیبانی 24 ساعته می‌تواند شامل وظایف یک شرکت تجهیزات شبکه باشد. به طور کلی شبکه دارای انواع گوناگونی است. دو مورد نام آشنای شبکه شامل شبکه LAN و WAN هستند. شبکه LAN که با نام شبکه محلی نیز شناخته می‌شود، همانطور که از نامش پیداست محدوده کوچکی را در بر می‌‌گیرد. از این نوع شبکه بیشتر برای ارتباطات بین دفاتر و شرکت‌های کوچک و یا در سطح کاربران خانگی استفاده می‌شود.

شبکه WAN نسبت به شبکه محلی دارای گستردگی بیشتری است و محدوده وسیع‌تری را نیز در بر می‌گیرد. این محدوده می‌تواند یک شهر و یا کشور باشد که درواقع چندین شبکه LAN را به یکدیگر متصل می‌کند. خدمات ارائه شده توسط شرکت‌های کامپیوتری بسیار گسترده است و شامل چنین مواردی می‌شود. مشاوره و ارائه راه‌کارهای درست و دقیق می‌تواند در ارائه خدمات با کیفیت بسیار موثر باشد. پشتیبانی شبکه کامپیوتری یکی از مهم‌ترین بخش‌های ارائه خدمات کامپیوتری است که باید به آن بسیار توجه شود.

نحوه ارتباط شبکه‌های محلی با شبکه گسترده WAN

نصب و راه اندازی شبکه کامپیوتری

قبل از هرچیز باید به این سوال پاسخ بدهیم که دلیل نیاز به خدمات شبکه چه می‌باشد؟ با پیشرفت تکنولوژی و نیاز به داشتن سرعت عمل بیشتر در انجام کارها و همچنین دسترسی به منابع در مدت زمان اندک، استفاده از خدمات شبکه‌های کامپیوتری رونق گرفت. نصب و راه‌اندازی شبکه‌های کامیپوتری به یکی از نیاز‌های اساسی شرکت‌ها تبدیل شد. کیفیت خدمات در شبکه‌های کامپیوتری حرف اول را در ارائه این خدمات می‌زند. می‌توان گفت یکی از از عوامل پیشرفت کسب و کارها در یک شرکت، استفاده از خدمات شبکه با کیفیت می‌باشد. اتصال سیستم‌های رایانه‌ای توسط ارتباط دهنده ها درواقع تشکیل یک شبکه کامپیوتری را می‌دهد. انواع ارتباط دهنده‌های شبکه مانند وایرلس و سیم و کابل هر کدام نقش تعیین‌کننده‌ای در ایجاد یک ارتباط با کیفیت در شبکه دارند.

اصلی‌ترین انگیزه برای نصب و راه‌اندازی شبکه کامپیوتری در یک مجموعه و شرکت، شیرینگ و اشتراک‌گذاری منابع می‌باشد. دسترسی آسان کاربران با استفاده از شبکه می‌تواند منجر به افزایش کارایی و بهره‌وری و پیشرفت کار شود. نکته دیگر در مورد نصب شبکه و خدمات کامپیوتری، صرفه جویی در وقت و زمان است. علاوه بر این تا حد زیادی در کاهش هزینه‌های یک مجموعه، شرکت و سازمان می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد.

اجرای شبکه، پشتیبانی و ارائه خدمات مربوط به شبکه

نگهداری شبکه‌های کامپیوتری

یکی از خدمات اصلی شرکت ارائه دهنده خدمات رایانه ای، نگهداری شبکه می‌باشد. ارائه خدمات شامل اعزام کارشناس مربوطه، ارائه خدمات به صورت هفتگی، ارائه راه‌حل برای اشکالات و خرابی‌های پیش آمده و پشتیانی آنلاین و تلفنی به صورت 24 ساعته می‌باشد. در واقع این خدمات مانند خدمات پس از فروش می‌باشد، که شرکت خدمات کامپیوتری موظف به انجام آن است. استفاده از فن‌آوری کامپیوتری در دنیای امروز تنها محدود به شغل و حرفه خاصی نیست، بلکه استفاده از آن برای تمامی مشاغل می‌تواند راه‌گشا باشد. به همین دلیل با توجه به نیاز مشتریان شرکت وظیفه دارد خدمات نصب و نگهداری این نوع سیستم‌های کامپیوتری را به عهده بگیرد. در حقیقت کیفیت خدمات در شبکه‌های کامپیوتری در گرو انجام درست و صحیح خدماتی  مانند نصب و راه اندازی، نگهداری و حل مشکلات مربوط به شبکه می‌باشد.

شرکت‌ها و سازمان‌های استفاده کننده از خدمات رایانه ای و شبکه، با مشکلات مختلفی نیز مواجه می‌شوند که تنها در صورتی می‌توانند از پس این مشکلات برآیند که شرکت ارائه دهنده خدمات، پشتیبانی درست و  به موقع ارائه دهد. تخصص، تجربه و استفاده از کارشناسان می‌تواند تا اندازه بسیار زیادی در این امر کمک‌کننده باشد. برزورسانی شبکه داخلی یک شرکت و رفع مشکلات و نواقص مربوط به کار و شبکه از وظایف اولیه یک شرکت اراده دهنده خدمات رایانه‌ای است.

نحوه پشتیبانی و خدمات برای ارتقا و افزایش کیفیت خدمات کامپیوتری 

شرکت فعال در زمینه شبکه های کامپیوتری

شبکه صدر یک شرکت در زمینه ارائه با کیفیت خدمات در شبکه های کامپیوتری و رایانه‌ای است. نصب و راه‌اندازی شبکه، ارائه خدمات مجازی‌سازی شبکه، خدمات پشتیبانی و نگهداری و … از خدمات ارائه شده توسط این مجموعه می‌باشد. از خدمات تخصصی‌تر این مجموعه می‌توان از راه‌اندازی VERSION CONTROL برای نگهداری و کنترل متن نرم افزار اشاره کرد. برای اجرا و راه‌اندازی نرم افزار‌های تحت وب نیز خدماتی مانند IIS SERVER را نیز به مشتریان ارائه می‌دهد. کیفیت خدمات در شبکه‌های کامپیوتری و نصب و نگهداری آن برای مجموعه در اولویت قرار دارد. مواردی مانند امنیت شبکه، فروش تجهیزات و امکانات مربوط به آن، خدمات طراحی سایت، مشاوره و ارائه خدمات پشتیبانی نرم افزار، ارائه خدماتی مانند نصب دوربین‌های مداربسته و … نیز از طریق پشتیبانی و ارائه خدمات به مشتریان عرضه می‌شود.

خدمات ما :

مقالات مرتبط :

اینستاگرام شرکت مهندسی ره پویان شبکه صدر

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =