دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته که به اختصار cctv گفته می شود، دوربین هایی هستند که در یک محل ثابت واقع می شوند. به طور کلی به دوربین هایی گفته می شود که به صورت ثابت، تصاویر دریافتی را به موقعیت های مختلفی ارسال می نمایند. می توان گفت عمدتا این نوع از دوربین ها برای اهداف کنترل و نظارت و حفاظتی به کار گرفته می شود و حکم امنیتی دارند. اما از لحاظ فنی ، دوربین های کنفرانس نیز از این دسته به شمار می آیند.

کاربرد دوربین مداربسته

کاربرد دوربین مداربسته

می توان گفت یکی از کاربردهای مهم دوربین مداربسته، در قالب سیستم های حفاظتی است. اما به حوزه محدود نمی شود و می توان آن را در ارتباطات ویدئویی ، کاربردهای صنعتی و یا نظامی نیز مشاهده نمود. در این جا به بررسی برخی از آن ها پرداخته و کاربرد آن را بیان می کنیم.

1-جهت ممانعت از انجام جرائم :

یکی از کاربردهای دوربین مداربسته ، جلوگیری از اجرای جرم است. جرائمی مانند جرائم جنایی و یا رانندگی که با به کارگیری نامحسوس از دوربین ها، از ارتکاب جرم ممانعت می شود. همچنین دوربین هایی که در کنار دستگاه های عابربانک وجود دارد تا بتوان جرائمی که حاصل وارد کردن رمز کارت های تصادفی است، شناسایی شود.

2- استفاده در صنعت :

در بسیاری از کارخانه های صنعتی استفاده از دوربین مداربسته وجود دارد که در موقعیت هایی از محل کار ایجاد می شود که حضور افراد در انها ممنوع ، خطرناک ، دشوار و یا غیر ممکن می باشد، به کار گرفته می شود. به عنوان مثال در کارخانه هایی که با مواد شیمیایی کار می شود و نیروگاه ها به خوبی کاربرد دارد.

3-استفاده در ترافیک و کنترل آن :

در بسیاری از کشورها در دنیا ، جهت کنترل ترافیک خودروها در سطح وسیعی از دوربین های مدار بسته استفاده می شود . این موضوع می توان برای کنترل ترافیک در خیابان ها بوده و یا جهت ارسال اطلاعات از طریق چی پی اس به کسانی که می خواهند از معابر ، خیابان ها و یا گذرگاه ها عبور کنند، می باشد.

4- ایجاد امنیت در انتقالات :

دوربین مداربسته را برای آن که بتوان از حوادث جلوگیری نمود ، برای نقل و انتقالات استفاده می شود. یکی از کاربردی ترین موقعیت ها متروها بوده تا بتوانند ورود و خروج افراد را به مترو نظارت و کنترل نموده و از حوادث احتمالی جلوگیری می کنند.

انواع دوربین مداربسته

انواع دوربین مداربسته

دوربین مداربسته را از لحاظ نوع سیگنال به دسته های مختلفی تقسیم بندی می کنند که می توان به آن ها در نوع دوربین آنالوگ ، دوربین آی پی و دوربین دو منظوره اشاره نمود.

همچنین از لحاظ ظاهری و نوع کاربردی که دارند نیز دسته بندی هایی دارند که از آن جمله می توان به دوربین صنعتی ، دوربین مینیاتوری ، دوربین های دام ، دوربین اسپید دام و یا دوربین های مادون قرمزاشاره کرد.

یکی دیگر از دسته بندیهای دوربین از لحاظ پوشش و قاب می باشد که به دسته بندی های دوربین مخفی ، دوربین قاب فانتزی و دوربین های ضد آب که قاب بزرگی دارند تقسیم بندی می شوند.

خدمات ما:

صدرا آی تی پیشگام در انجام ,آموزش , و ارائه راه حل های تخصصی سخت افزاری و نرم افزاری شماست

یا در شبکه های اجتماعی پیام خود را برایمان ارسال نمایید .

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =