راه اندازی شبکه کابلی وبررسی امنیت این شبکه

راه اندازی شبکه یکی از راه های ارتباطی بسیار پر طرف دار در حال حاضر است. شبکه های مختلف با یک دیگر تفاوت های بسیار زیادی دارند و نوع شبکه با مکان و کاربرد شبکه فرق می کند. یکی از انواع شبکه ها، شبکه کابلی است، که این شبکه ها در ادارات، مدارس و دانشگاه ها و یا به طور کلی در محیط هایی که داده هایی باید بین سیستم ها منتقل شود و سپس پردازش شود به کار می رود. راه اندازی شبکه کابلی یکی از مسائل بسیار مهم است و باید تحت نظارت کارشناسان صورت بگیرید، زیرا کوچک ترین مشکل باعث ایجاد تداخل در شبکه می شود.

راه اندازی شبکه کابلی برای ایجاد ارتباط در یک مجموعه
راه اندازی شبکه کابلی برای ایجاد ارتباط در یک مجموعه

 

شبکه های کابلی

شبکه کابلی به معنای ارتباط چندین رایانه با استفاده از کابل است. شبکه کابلی یکی از مطمئن ترین راه های ارتباطی برای راه اندازی یک شبکه داخلی در یک مجموعه است، که نیازمند انتقال داده در بین سیستم های آن است. برای ارتباط چند رایانه با یک دیگر از مجموعه ای از کابل ها استفاده می شود که به آن اترنت نیز گفته می شود. راه اندازی شبکه کابلی به کابل های مخصوص CAT5 UTP و در کنار این کابل ها به Connector و هم چنین آچار شبکه نیاز داریم. برای امنیت شبکه و جلوگیری از ایرادات احتمالی بهتر است از کارشناسان برای نصب و راه اندازی شبکه کمک بگیریم.

شبکه های کابلب یک ارتباط بسیار امن برای بر قراری ارتباط بین سیستم های یک مجموعه
شبکه های کابلب یک ارتباط بسیار امن برای بر قراری ارتباط بین سیستم های یک مجموعه 

 

راه اندازی شبکه کابلی

شبکه کابلی یک روش ارتباطی سنتی است که به طور معمول دستگاه های موجود در یک مجموعه را به یک دیگر متصل می کند. راه اندازی این شبکه  در یک مجموعه به دستگاه های یک مجموعه این توانایی را می دهد که به وسیله یک سری پروتکل و قوانین با یک دیگر ارتباط بر قرار کنند و داده ها را به یک دیگر انتقال دهند و پردازش کنند. امنیت شبکه کابلی به مراتب از شبکه های بی سیم بیشتر است. راه اندازی شبکه های کابلی دارای یک سری مراحلی است که در ادامه به اختصار توضیح داده می شود.

شبکه کابلی با استفاده از پروتکل مخصوص موجب ایجاد ارتباط بین سیستم های یک مجموعه می شود
شبکه کابلی با استفاده از پروتکل مخصوص موجب ایجاد ارتباط بین سیستم های یک مجموعه می شود

 

 

در ابتدا برای راه اندازی این شبکه باید بر روی آیکون مربوط به کارت شبکه کلیک راست کرد و سپس گزینه properties را انتخاب کرد. در مرحله بعدی گزینه شامل TCP/IPv4 را انتخاب کرده و سپس بر روی آیکون properties کلیک می کنیم. در ادامه برای سیستم هایی که سرور دارند و Gateway نیستند، باید IP 192.168.0.1  را تعیین کنیم و سپس گزینه Subnet mask را به صورت پیش فرض قرار دهیم. این مراحل را باید برای تک تک سیستم های متصل به شبکه انجام دهیم. راه اندازی شبکه کابلی به دو صورت انجام می شود که این روش ها با نام های ۵۶۸-A و ۵۶۸-B شناخته می شوند. تفاوت این دو روش در چیدمان رنگ کابل ها است. در مراحل بعدی باید کابل ها را لخت کرده و به چیدمان مشخص در داخل  Connector قرار دهیم و سپس Connector را به وسیله آچار شبکه محکم کنیم.

 

مقایسه شبکه کابلی با شبکه بی سیم

راه اندازی شبکه کابلی در مقایسه با شبکه بی سیم یک سری مزایا و معایبی دارد. از جمله مزایای شبکه کابلی می توان به پایداری سیگنال اشاره کرد. امواج  شبکه بی سیم از طریق فرکانس های رادیویی منتقل می شوند و به راحتی ممکن است دچار تداخل شوند. شبکه های کابلی به هیچ وجه مشکل تداخل را ندارند. در شبکه های کابلی به دلیل کابل کشی برای هر سیستم نیازی به تقسیم پهنای باند نداریم. امنیت شبکه های کابلی بسیار بالا است و شما می توانید از دسترسی دیگران به اطلاعات مجموعه جلوگیری کنید.

 

 

معایب راه اندازی شبکه کابلی

راه اندازی شبکه کابلی به نسبت شبکه های بی سیم محدودیت هایی دارد. از جمله این محدودیت ها برای شبکه کابلی این است که این شبکه دارای تعداد پورت  های محدود است که این مشکل در شبکه بی سیم وجود ندارد. قابلیت جا به جایی در شبکه بی سیم یکی از مهم ترین ویژگی ها است که در شبکه کابلی این محدودیت را نداریم.

 

خدمات مرتبط :

مقالات مرتبط :

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.