نرم افزار ضد ویروس چیست و چه کاربردی دارد؟

استفاده از آنتی ویروس های گوناگون برای سیستم ها در مواقع

کاهش عمر لپ تاپ و کامپیوتر، علاوه بر اینکه به میزان کارایی آن بستگی دارد، به برنامه ها و نرم افزارهایی که روی آن نصب می شود هم مربوط می شود. اگر سیستم شما به صورت خودکار نرم افزاری را دریافت و نصب کند، شاید برای مدتی کارایی خوبی از خود نشان دهد، اما در نهایت کم کار می شود. چرا که ویروس منجر به این عمر می شود، به همین دلیل استفاده از نرم افزار ضد ویروس روی سیستم ضروری است و همین موضوع تا حدی عمر لپ تاپ و کامپیوتر شما را افزایش خواهد داد.

برنامه ضد ویروس جزء برنامه هایی است که به راحتی می تواند از ورود ویروس ها به سیستم جدا خودداری کند. این نرم افزار ها به گونه ای طراحی و برنامه نویسی شده اند که می توانند انواع باگ ها را تشخیص دهند و پس از رفع آن به سیستم اجازه نصب بدهند. پس برخی از این برنامه ها علاوه بر اینکه ویروس کشی برنامه ها را بر عهده دارند، می توانند اشکال یابی نرم افزاری را نیز انجام دهند. هر یک از این نرم افزار ضد ویروس با توجه به امکاناتی که دارند از کاربردهای متنوعی برخوردار هستند.

کاربرد متنوع و بی شمار نرم افزار های ضد ویروس محبوب
کاربرد متنوع و بی شمار نرم افزار های ضد ویروس محبوب

کاربرد نرم افزارهای ضد ویروس

نرم افزار ضد ویروس، فایل های آلوده از روی یک برنامه را شناسایی می کند و در آخر آن را از روی نرم افزار پاک می نماید. این کار سبب می شود که پس از نصب برنامه یا فایل روی سیستم، به آن آسیبی وارد نگردد و عمر دستگاه کاهش پیدا نکند. پس نصب و راه اندازی یک آنتی ویروس قوی و قدرتمند روی هر کامپیوتری لازم و ضروری می باشد. ضد ویروس ها هم هر از چند گاهی آپدیت می شوند و این به دلیل شناسایی باگ ها و بد افزار های جدید نیز است. هر چه این برنامه ها به روز تر باشند، می توانند تروجان ها و بدافزار های جدیدی را از فایل های مخرب کشف کند.

عملکرد متفاوت نرم افزار ضد ویروس
عملکرد متفاوت نرم افزار ضد ویروس

نحوه کارکرد نرم افزار ضد ویروس

نرم افزار ضد ویروس، جزء پیشرفته ترین نرم افزار هایی است که می تواند از سیستم های رایانه ای محافظت کنند. آنتی ویروس ها زمانی که فایل ها را اسکن و شناسایی می کنند، سعی می نمایند آن ها را با دیتابیس های خود مقایسه نمایند. پس از این کار طبیعتا با یک سری برنامه ها و فایل های ناشناس و مخرب روبرو خواهد شد. در این مواقع لیستی از این فایل های مخرب تهیه و نگهداری می کند، در نهایت آنتی ویروس آن ها را شناسایی می کند و در صورت نیاز آن ها را از روی فایل اصلی حذف می نماید.

ساخت نرم افزار ضد ویروس توسط شرکت های گوناگون
ساخت نرم افزار ضد ویروس توسط شرکت های گوناگون

شرکت های سازنده آنتی ویروس

معمولا شرکت هایی که سازنده این آنتی ویروس ها و نرم افزار ضد ویروس قدرتمند هستند، با ایده ها و افکار جدید برنامه های خود را ارتقاء می دهند به صورتی که تا به الان توانسته اند قوی ترین و قدرتمند ترین ویروس ها را از روی سیستم های مهم و حرفه ای از بین ببرند. این نرم افزار ها و آنتی ویروس ها با توجه به این که ویروس ها به چند دسته متنوع از جمله ورم ها، کرم ها، تروجان ها و… تقسیم شده اند، کارایی خود را نشان می دهند. چرا که حذف هر یک از آن ها راهکاری به خصوص خواهند داشت.

چه موقع نیاز به نرم افزار ضد ویروس است؟

زمانی که سیستم شما ویروسی می شود، باید از نرم افزار ضد ویروس استفاده نمایید. یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید تا به ویروس های ایجاد شده پی ببرید، این است:

معمولا سرعت و کارایی سیستم به صورت شگفت انگیزی کاهش پیدا می کند و یا حتی در برخی از موارد سیستم عامل اجرا نمی شود و شما نمی توانید از آن استفاده کنید. در بعضی موارد نیز ممکن است فایل های شما از روی سیستم حذف گردند و یا این که فرمت آن ها  تغییر یابد، این نکات نشان می دهد سیستم شما ویروسی شده است.

مقالات مرتبط:

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.