چگونه از وجود ویروس روی سیستم با خبر شویم؟

 کامپیوترها گاهی اوقات ویروس‌ها و بدافزارهای دیگر را دریافت می‌کنند، اما هر رایانه‌ای که کند یا بد رفتار می‌کند به ویروس روی سیستم آلوده نمی‌شود. به همین دلیل باید بررسی کنید که آیا واقعاً ویروس دارید- و اینکه آیا این فرآیند مشکوک خطرناک است یا خیر، تا از کامپیوتر خود در برابر آنها محافظت کنید.

آیا سیسم شما به ویروس آلوده شده است؟

آیا سیسم شما به ویروس آلوده شده است؟

چگونه یک سیستم به ویروس آلوده می شود؟

راه های مختلفی وجود دارد که رایانه می تواند توسط ویروس آلوده شود اما عمدتا بیشتر آنها شامل:

 1. دانلود – عمدی یا غیر عمدی – فایل های آلوده
 2. موسیقی یا فیلم‌های غیرقانونی، عکس‌ها
 3. بازی‌های رایگان
 4. نوار ابزارها، مانند ایمیل‌های فیشینگ/هرزنامه همراه با پیوست‌ها
 5. بازدید از وب‌سایت‌های مخرب
 6. کلیک کردن روی پیوندها یا آگهی‌های یک وب‌سایت ناشناخته/ناامن
 7. اتصال به یک درایو خارجی آلوده (مانند USB) است که می تواند منجر به وجود ویروس روی سیستم شما شود.

انواع نرم افزارهای مخرب ویروسی

انواع نرم افزارهای مخرب ویروسی

نشانه های وجود ویروس روی سیستم

 • نرم افزار آنتی ویروس شما غیرفعال است و نمی توانید دوباره آن را فعال کنید

نرم افزار آنتی ویروس نقش کلیدی در محافظت از رایانه شما در برابر صدها هزار بدافزار جدید که هر روز ایجاد می شوند، ایفا می کند. با این حال، انواع مختلفی از بدافزار وجود دارد که می‌تواند نرم‌افزار امنیتی شما را غیرفعال کند، به‌روزرسانی آن را متوقف کند و از اجرای اسکن‌ها جلوگیری کند.

نرم افزار آنتی ویروس غیرفعال شده برای همیشه یکی از علائم ویروس روی سیستم است. اگر شروع به دریافت پیام‌های هشدار درباره محافظت نشدن سیستم خود کرده‌اید یا متوجه شده‌اید که نرم‌افزار آنتی‌ویروس‌تان متفاوت از حالت عادی رفتار می‌کند، ممکن است با یک بدافزار مواجه باشید.

 • کامپیوتر شما برنامه ها را باز می کند

کندی رایانه یکی از رایج ترین نشانه هایی است که رایانه شما ویروسی دارد. در حالی که ده ها عامل وجود دارد که به طور بالقوه می تواند بر عملکرد رایانه شما تأثیر بگذارد، بدافزار نگران کننده ترین آنها است.

نشانه های آلودگی سیستم به ویروس

نشانه های آلودگی سیستم به ویروس

 • دوستان شما در شبکه های اجتماعی از شما پیام های اسپم دریافت می کنند

پلتفرم های رسانه های اجتماعی محل های شکار محبوب مجرمان سایبری هستند. رفتار نامنظم در حساب کاربری شما نشانه بسیار رایج ویروس روی سیستم است.

 • اتصال اینترنت شما بسیار کندتر از حد معمول به نظر می رسد

اتصال آهسته اینترنت یا فعالیت غیرعادی بالای شبکه اغلب می تواند به بدافزار نسبت داده شود. انواع مختلفی از بدافزارها وجود دارند که می توانند اتصال اینترنت شما را ربوده و از پهنای باند شما برای انجام فعالیت های نامطلوب استفاده کنند. در موارد شدید، ممکن است به طور کلی اتصال را از دست بدهید.

 • فن کامپیوتر شما به طور تصادفی شروع به کار می کند

رفتار عجیب طرفداران می تواند نشانه ویروس روی سیستم باشد. اگر متوجه شده اید که رایانه یا لپ تاپ شما به طور غیرعادی داغ می شود یا فن ها با حداکثر دور می چرخند حتی زمانی که سیستم شما در حالت بیکار است، ممکن است مشکلی در رایانه شما وجود داشته باشد.

 • کامپیوتر شما اغلب خراب می شود

خرابی‌های نشانه‌ای است که نشان می‌دهد مشکلی در رایانه شخصی شما وجود دارد، اما شناسایی علت دقیق آن می‌تواند مشکل باشد. خرابی ها ممکن است به دلیل موارد زیر باشد، از جمله:

 1. مشکلات سخت افزاری
 2. خطای سیستم عامل
 3. نوعی مشکل درایور
 4. گرم شدن بیش از حد
 5. ویروس روی سیستم
 • از نرم افزار آنتی ویروسی که نصب نکرده اید هشدار دریافت می کنید

اگر شروع به دریافت اخطارهای تهدید از نرم‌افزار امنیتی کرده‌اید که روی سیستم خود نصب نکرده‌اید، ممکن است در رایانه شخصی خود بدافزاری داشته باشید.

برخی از انواع بدافزارها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که شبیه نرم‌افزار آنتی‌ویروس قانونی به نظر می‌رسند. این نرم افزار که اغلب آنتی ویروس سرکش نامیده می شود، به شما در مورد تهدیدات امنیتی ساختگی هشدار می دهد و به شما دستور می دهد محصولی را خریداری کنید که ظاهراً مشکل را حل می کند.

سخن پایانی

اگر فکر می کنید ویروس روی سیستم شما وجود دارد و یکی از نشانه های بالا را دارد، با اجرای یک اسکن کامل سیستم با استفاده از نرم افزار آنتی ویروس و یک برنامه ضد بدافزار شروع کنید. تهدیدات را بررسی کنید و هر اقدامی که می توانید انجام دهید (نرم افزار باید شما را در این زمینه راهنمایی کند). اگر نمی توانید ویروس یا فایل های آلوده را از نرم افزار خود حذف کنید، سعی کنید قبل از شروع مشکل، رایانه خود را به نسخه پشتیبان قبلی بازگردانید.

 

خدمات مرتبط:

مجازی سازی مبتنی بر ESXi و Hyper-V

طراحی سایت

 

مقالات مرتبط:

معرفی ویروس کش قوی هوشمند

انتخاب یک آنتی ویروس قوی برای محافظت از سیستم

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.