اهمیت و ضرورت استفاده از آنتی ویروس برای سیستم های ما

انواع آنتی ویروس های قدرتمند دنیا

در هرجا و هر مکانی که باشیم افرادی یافت می شوند که با هدف شیطنت، کلاهبرداری، سوء استفاده از اطلاعات یا حساب اشخاص و ایجاد خسارت، سعی در  ایجاد ویروس در رایانه ها دارند. اما برای جلوگیری از چنین اتفاقی چه راه حلی وجود دارد؟ قطعا ضرورت استفاده از آنتی ویروس برای چنین مواقعی بسیار اهمیت خواهد داشت.

 در مورد ویروس بیشتر بدانیم

ویروس به برنامه ناخواسته ای گفته می شود که بدون دخالت کاربر سیستم، توسط فرد یا افراد و یا سیستم عامل های دیگر وارد  سیستم می شوند. ویروس می تواند در سیستم گسترش یافته و اینجاست که ضرورت استفاده از آنتی ویروس جزو بایدی ها می باشد.

ویروس این امکان را دارد که اقدامات مخربی را بر کارکرد، سرعت عمل سیستم، داده ها یا فایل های داخلی وارد نماید.

به طور کلی ویروس رایانه ای، همان بیماری کامپیوتری است، دقیقا چیزی شبیه به ویروس هایی که انسان را بیمار می کنند.

 

با آنتی ویروس آشنا شوید

نرم افزار آنتی ویروس نقش یک ابزار امنیتی را دارد  که با هدف محافظت در برابر ویروس ها، بدافزارها، روت کیت ها، جاسوس ها، حملات فیشینگ، تروجان ها، حملات هرزنامه ها و سایر تهدیدات سایبری بر روی یک کامپیوتر نصب می شود.

چرا ضرورت استفاده از آنتی ویروس مهم است؟

جایی که رایانه ای وجود دارد، چه نیاز به اینترنت داشته باشید و چه نیاز نداشته باشید، وجود یک نرم افزار آنتی ویروس قوی حائز اهمیت است. نرم افزار آنتی ویروس همانطور که از نامش پیداست ابزاریست برای جلوگیری از حملات سایبری و ویروسی شدن دستگاه ما؛ اما بطور حتمی نمی توان گفت که با نرم افزار های آنتی ویروس صد در صد جلوی این حملات گرفته می شود. البته این نرم افزارها تا حدود زیادی می توانند به پاکسازی رایانه ما کمک کنند.

نفوذ بیخطر  یکی دیگر از دلایل ضرورت استفاده از آنتی ویروس

با اینکه هر نفوذی به دستگاه ما با هدف آسیب زدن به رایانه یا سرقت اطلاعات نمی باشد؛ اما این نکته را هم بهتر است در نظر داشته باشیم که هر هجوم نقطه دسترسی برای حمله های بعدی می باشد و اینگونه هجوم و سرقت های بعدی برای هکران و سوء استفاده گران آسان می شود.

جلوگیری از هجوم سایبری

جلوگیری از هجوم سایبری

نکته مهم در  خرید آنتی ویروس

نکته حائز اهمیت در بحث خرید نرم افزار آنتی ویروس این است که شما مطمئن شوید که حتما یک برنامه قابل اعتماد و کاربردی خریداری کنید تا ضرورت استفاده از آنتی ویروس را بهتر درک نمایید.

خرید یک نرم افزار مناسب، این امکان را برای مصرف کننده فراهم می کند تا هر بار با بروزرسانی های جدید تهدید های دستگاه خود را شناخته و دفع کند.

کاربرد آنتی ویروس

نرم افزار آنتی ویروس فقط برای آن دسته از رایانه هایی نیست که با اینترنت مورد هجوم قرار گرفته اند؛ بلکه ویروس هایی که از طریق درایوهای ذخیره سازی قابل حمل و پخش شده اند نیز جزئی از فعالیت نرم افزار آنتی ویروس محسوب می شوند.

قفل هکران با آنتی ویروس

قفل هکران با آنتی ویروس

چه نرم افزار آنتی ویروسی می تواند محافظت کند؟

یکی از دلایل ضرورت استفاده از آنتی ویروس این است که به رایانه و داده های آن کمک می کند:

  • محافظت از ربات: آنتی ویروس به صاحبان سیستم هشدار می دهد که یک مجرم سایبری در تلاش است از رایانه به عنوان یک منبع برای جرم خود استفاده کند. چه گروه‌هایی که از رایانه‌های مردم عادی به منظور انجام حملات به سایر نهادها استفاده می کنند؛ پس حواستان به این موضوع باشد.
  • حفاظت از کرم ها: نرم افزار آنتی ویروس می تواند از کرم های کامپیوتری که بدافزار ها را حمل می کنند و باعث هجوم سایبری می شوند جلوگیری کند.
  • محافظت از تروجان ها: نرم افزار آنتی ویروس زمانی که بدافزار در یک فایل تروجان شناسایی می شود به مالکان هشدار می دهد.
  • نرم افزارهای جاسوسی: ضرورت استفاده از آنتی ویروس جایی مشخص می شود که گاهی رایانه ای با نرم افزارهای جاسوسی آلوده شده است و تنها آنتی ویروس است که توانایی تشخیص آن را دارد.
  • محافظت از پیام: چه پیام های فوری چه ایمیل ها؛ نرم افزار آنتی ویروس توانایی هشدار پیام های حاوی پیوست های خطرناک یا پیوندهای جعلی را دارد.

 آنتی ویروس قوی

 آنتی ویروس قوی

سخن پایانی

 آنچه در بحث ضرورت استفاده از آنتی ویروس مطرح است این است که همانطور که انسان ها برای جلوگیری از بیمار شدن خود را از ورود ویروس ها به بدن دور نگه می دارند، سیستم های کامپیوتری نیز در معرض هجوم ویروس های مخرب هستند و باید با استفاده از نرم افزار های محافظتی چون نرم افزار آنتی ویروس سیستم ها را از بیمار شدن دور نگه داریم.

 

خدمات مرتبط:

مشاوره و پشتیبانی نرم افزار

راه اندازی IIS SERVER جهت اجرای نرم افزارهای تحت وب

مقالات مرتبط:

اهمیت نصب و به روزرسانی ویروس کش کامپیوتر و موبایل دوکاره

نصب آنتی ویروس چگونه است و چه فوایدی دارد؟

 

ما  را در اینستاگرام دنبال کنید.

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.