استفاده از دوربین های مدار بسته بیسیم

مقدمه:

دوربین مدار‌بسته به دوربینی گفته می‌شود که در یک محل خاص نصب می‌شود و تصاویر به محل دیگری انتقال پیدا می‌کنند.  امروزه دوربین‌های مدار‌بسته کاربرد های مختلفی دارند و در فضا‌های باز، فروشگاه‌ها، ادارات و … شاهد استفاده از آن‌ها هستیم. استفاده از دوربین‌های مدار‌بسته با هدف‌های مختلفی انجام می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به حفظ امنیت اشاره کرد. بعضی از  این دوربین‌ها قادر هستند که وقایع را بر روی یک حافظه ذخیره کنند و در صورت نیاز به ما نشان دهند. انتقال تصویر از این دوربین ها به دو صورت با‌سیم و بیسیم صورت می‌گیرد. در ادامه به دوربین مدار‌بسته بیسیم و مقایسه انواع آن می‌پردازیم.

استفاده از دوربین مدار بسته برای کنترل ترافیک در خیابان ها

انواع دوربین‌های مدار‌بسته بیسیم:

دوربین‌های مدار‌بسته بیسیم به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم می‌شوند.

دوربین‌ مداربسته بیسیم آنالوگ، داده‌ها را از طریق فرکانس‌های رادیویی ارسال می‌کند. از مزایای این نوع دوربین‌ها  می‌توان به ارزان‌ قیمت بودن آن‌ها اشاره کرد، همچنین تنوع بالایی نیز دارند و در اندازه و شکل‌های مختلف وجود دارند،  اما این نوع دوربین‌ها معایبی هم دارند که باعث شده که امروزه استفاده از آن‌ها محدود شود.

از آن جایی که دستگاه‌هایی مانند تلفن‌های بیسیم، مودم‌های اینترنتی و … نیز از امواج استفاده می‌کنند، امکان تداخل وجود دارد همچنین به علت فرکانس ثابت دوربین‌های مدار‌بسته آنالوگ، امکان هک شدن این دوربین‌ها وجود دارد.

دوربین های مدار‌بسته بیسیم آنالوگ از کیفیت تصویر خوبی برخوردار نیستند و استفاده از آن‌ها در شرایطی که نیاز به تصاویر با کیفیت است پیشنهاد نمی‌شود. در صورتی که به جزييات زیاد در تصاویر نیاز ندارید و یا پروسه امنیتی به‌ خصوصی دوربین‌های مدار‌بسته  آنالوگ با توجه به ارزان‌ قیمت بودنشان می‌توانند گزینه مناسبی باشند.

در خرید دوربین مداربسته آنالوگ، انتخاب محصول با‌کیفیت بسیار مهم است، در غیر این صورت نمی‌توان انتظار نتیجه مطلوب را از آن داشت.

دوربین‌ مدار‌بسته بیسیم دیجیتالی از تکنولوژی وای‌فای استفاده می‌کند و آنتن‌های دیجیتالی قوی دارد که سرعت و برد بالایی دارد. این دوربین‌ها داده‌ها را به صورت بسته‌های دیجیتالی رمزگذاری شده ارسال می‌کنند. دوربین‌های مداربسته دیجیتال به دلیل کیفیت خوب و واضح تصاویر به دوربین‌های HD نیز معروف هستند.

همانطور که گفته شد دوربین‌های مداربسته دیجیتال داده‌ها را به صورت بسته‌های دیجیتالی رمز‌گذاری شده ارسال میکنند که این باعث امنیت بالای این نوع دوربین‌های مداربسته می‌شود. از دیگر مزایای استفاده از دوربین‌های مداربسته دیجیتال می‌توان به سادگی نظارت از راه دور اشاره کرد.

شما به راحتی با اتصال به اینترنت می‌توانید دوربین‌های مداربسته را با تلفن‌همراه، رایانه، تبلت و … کنترل کنید.

تفاوت کیفیت تصاویر بین دوربین‌های مداربسته آنالوگ و دوربین‌های مداربسته دیجیتال

 

آیا دوربین‌های مداربسته بیسیم صدا را ضبط می‌ کنند؟

 

دوربین‌های مداربسته بیسیم آنالوگ و دیجیتال هر دو در صورتی قادر به ضبط صدا هستند که یا میکروفون داشته باشند و یا قابلیت این را داشته باشند که میکروفون به طور جداگانه بتوان به آن‌ها وصل کرد.

راحت‌ترین روش برای اینکه بفهمیم دوربین مداربسته میکروفون دارد یا خیر سرچ کردن عکس آن در گوگل است و یا در کاتالوگ همراه آن به دنبال عبارت Audio Interface بگردیم.

اگر دوربین خود مجهز به میکروفون باشد، معمولاً کیفیت صدای قابل‌قبول و خوبی دارد ولی برای داشتن کیفیت صدای بهتر می‌توان از میکروفون‌های جداگانه استفاده کرد .

درباره قانونی بودن نصب دوربین مداربسته با میکروفون باید بگوییم که درصورت اطلاع و خبر دادن به کسانی که در آن محیط حضور پیدا می‌کنند مشکلی ندارد ولی درصورت عدم اطلاع‌رسانی طبق قانون اساسی استراق سمع و نظارت بر زندگی شخصی افراد غیر‌قانونی است. همچنین نصب دوربین مداربسته بیسیم کوچک، به طوری که از دید افراد مخفی باشد هم غیرقانونی است.

برای نصب دوربین¬های مداربسته با امکان ضبط صدا باید مجوز های لازم و قانونی را بگیرید

 

دوربین مدار بسته بیسیم چطور کار میکند؟

دوربین مدار بسته بیسیم یک فرستنده و یک گیرنده دارد. فرستنده به دوربین متصل است و سیگنال ها را به گیرنده میفرستد. در سیستم دوربین‌های مدار بسته آنالوگ دستگاهی به نام DVR به گیرنده متصل است. DVR مخفف عبارت Digital Video Recorder است. این دستگاه وظیفه ضبط کردن و مدیریت تصاویری را دارد که دوربین ها ثبت کرده اند. در سیستم دوربین‌های مدار بسته دیجیتال، دستگاه NVR این وظیفه را به عهده دارد.

قیمت دستگاه‌های NVR با توجه به پیشرفته‌تر بودن آن‌ها بیشتر از دستگاه‌های DVR است

 

امروزه استفاده از دوربین مداربسته باسیم رایج تر از دوربین مداربسته بیسیم است و علت آن ثبات بیشتر دوربین های مداربسته باسیم است.

 

 

خدمات ما :

 

مقالات مرتبط :

 

 

 

اینستاگرام شرکت مهندسی ره پویان شبکه صدر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − 5 =